Finlandia

Finlandia

Przebywający w Finlandii minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na spotkaniu z prezydentem Saulim Niinisto wyraził nadzieję na dalsze pogłębienie współpracy między dwoma krajami.

W polskich i zagranicznych mediach spore zainteresowanie wzbudziła informacja, że rząd Finlandii planuje przeprowadzić testy, a nawet wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, w wymiarze sześciu godzin dziennie. Doniesienia te są jednak oparte na wypowiedzi Sanny Marin z sierpnia 2019, kiedy nie była jeszcze premierem. W programie jej rządu nie ma takiej obietnicy.

- Widzimy, jak jedna kasjerka została premierem i jak niektórzy inni uliczni aktywiści oraz ludzie niewykształceni zostali członkami rządu - powiedział w niedzielę szef MSW Estonii Mart Helme, odnosząc się do nowego fińskiego rządu Sanny Marin. Słowa estońskiego ministra zostały negatywnie odebrane zarówno w Helsinkach, jak i Tallinie. W poniedziałek za wypowiedź Helmego przeprosiła prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

34-letnia Sanna Marin w środę została zaprzysiężona na urząd premiera, stając się najmłodszym szefem rządu w historii Finlandii. Jest także trzecią kobietą-premierem w dziejach tego kraju. Kobiety kierują także wszystkimi pięcioma partiami, które wchodzą w skład koalicji rządzącej. Były fiński premier Alexander Stubb stwierdził, iż zdominowany przez kobiety rząd "pokazuje, że Finlandia jest nowoczesnym i progresywnym państwem".

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto wręczył Sannie Marin nominację na stanowisko szefowej rządu. 34-letnia dotychczasowa minister transportu i komunikacji jest nie tylko najmłodszym premierem w historii Finlandii, ale także najmłodszym spośród obecnie urzędujących szefów rządów na świecie. Wcześniej we wtorek jej nominację zatwierdził parlament w Helsinkach.