Ewa Kopacz

Ewa Kopacz

- Ojciec Święty jest wiosną Kościoła. Jestem przekonana, że wiele dobrego jeszcze zrobi – powiedziała w Watykanie premier Ewa Kopacz po spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Szefowa rządu złożyła także kwiaty i modliła się przy grobie św. Jana Pawła II. Rozmowa premier Polski z papieżem Franciszkiem w czasie prywatnej części audiencji trwała pół godziny. To pierwsza wizyta Kopacz w Watykanie od czasu objęcia stanowiska szefowej rządu we wrześniu ubiegłego roku.

- Nazwiska następców odwołanych ministrów premier Ewa Kopacz ogłosi w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka szefowej rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Ewa Kopacz oświadczyła w środę, że dymisje złożyli ministrowie zdrowia, skarbu oraz sportu. Rezygnację z funkcji marszałka Sejmu złożył też Radosław Sikorski, z funkcji szefa doradców premiera odchodzi Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki. Kopacz oświadczyła, że nie przyjmie sprawozdania prokuratora generalnego za 2014 r. Decyzja ma związek z publikacją w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej.

Platforma Obywatelska głośno bije się w pierś. W partii szczera, twarda i otwarta rozmowa, ale ścinania głów nie będzie. Ewa Kopacz w bojowym nastroju mobilizuje swoją partię. Chce zapomnieć o rutynie i pokazać swoją nową twarz. Dla młodych i tych, którzy mieszkają na wsi. Materiał "Polski i Świata".

- Bronku, jesteś wśród przyjaciół. Bądź z nami tak, jak my jesteśmy z tobą - powiedziała premier Ewa Kopacz do prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas spotkania klubu PO. Wchodzący na posiedzenie prezydent został przywitany gromkimi brawami i okrzykami "Bronek! Bronek!" oraz "Dziękujemy, dziękujemy!". - Raz się jest pod wozem, raz na wozie, ale zawsze warto jechać środkiem polskiej drogi - mówił Komorowski.

Premier Ewa Kopacz powiedziała w środę, że bardzo ceni Pawła Kukiza. Jej zdaniem oprócz Bronisława Komorowskiego, to drugi człowiek w kampanii obok Bronisława Komorowskiego, który był prawdziwy w tym, co robi i z wielką pasją porwał ludzi. - Pełny szacun - skomentowała.

Ewa Kopacz odwiedziła sześcioosobową rodzinę z Ciechanowa (Mazowieckie), której wręczyła milionowy egzemplarz Karty Dużej Rodziny. Zapewniła przy tym, że polityka prorodzinna jest jednym z priorytetów jej rządu.

- W szczerej i trudnej rozmowie oznajmiłam premierowi Węgier, że jedność państw UE i Grupy Wyszehradzkiej wobec sytuacji na Ukrainie ma fundamentalne znaczenie - powiedziała po spotkaniu z Victorem Orbanem premier Ewa Kopacz. Premier Węgier przyleciał do Warszawy niedługo po spotkaniu z Władimirem Putinem, który odwiedził Budapeszt we wtorek.

Ewa Kopacz walczy o przegłosowanie tzw. konwencji antyprzemocowej. Najbardziej przeciwne jej jest konserwatywne skrzydło Platformy, ale premier się nie poddaje. Choć zapowiedziała, że dyscypliny w tym głosowaniu nie będzie, to nieoficjalnie mówi się o karach politycznych za głos sprzeciwu. - Wszyscy będą mieli w tyle głowy, że za wyłamanie się będzie wylot z list - mówi były polityk PO Jarosław Gowin. Materiał magazynu "Polska i świat".