Euro 2016

Euro 2016

UEFA opublikowała listę dziesięciu goli i dziesięciu interwencji bramkarzy, spośród których wybrane zostaną te najbardziej efektowne z sezonu 2015/16. W obu zestawieniach znalazły się zdarzenia z meczów polskich drużyn, ale tylko jedno z nich może być dla nas powodem do dumy.

- Po powrocie z Francji zauważyłem, że w internecie sporo się działo - powiedział Michał Pazdan, piłkarz reprezentacji, pytany o pazdanomanię. Dodał, że w czasie Euro 2016 właściwie nie zdawał sobie sprawy z szaleństwa, które ogarnęło Polaków.

Finał Euro 2016 nie zachwycił. Po raz pierwszy w historii meczów o tytuł mistrza Europy w regulaminowym czasie nie padła ani jedna bramka. W drugiej połowie dogrywki gola na wagę zwycięstwa strzelił Eder. Portugalia z pierwszym mistrzostwem w historii, Francja we łzach.

Portugalia awansowała do finału Euro 2016, a jej kapitan Cristiano Ronaldo zapisał się w annałach europejskiego futbolu. Gwiazdor Realu Madryt dał swojemu zespołowi prowadzenie w meczu z Walią strzelając swojego dziewiątego gola w mistrzostwach Europy.

Fani piłki nożnej z kartą kibica będą mogli jechać na mundial 2018 do Rosji bez wiz. Wydawanie pozwoleń na wjazd innym uczestnikom mistrzostw zostanie uproszczone. Prezydent Władimir Putin podpisał ustawę w tej sprawie.

W 1/8 finału Euro 2016 Włochy wyeliminowały Hiszpanię, ale już w następnej rundzie musieli grać kolejny mecz, który śmiało można nazwać przedwczesnym finałem. 120 minut pojedynku z Niemcami zakończyło się remisem i do wyłonienia półfinalisty konieczne były rzuty karne. Dopiero ich dziewiąta seria przyniosła rozstrzygnięcie - w półfinale zagra zespół Joachima Loewa.

Przyszłość Adama Nawałki jest niepewna, rozmowy z prezesem Zbigniewem Bońkiem na temat przedłużenia kontraktu dopiero przed nim. Tego, że za dwa miesiące, gdy rozpoczniemy eliminacje do mundialu, na polskiej ławce zabraknie obecnego selekcjonera, wyobrazić sobie jednak nie sposób. Mimo porażki z Portugalią jego bilans wciąż jest imponujący.

Reprezentacja Polski na ćwierćfinale zakończyła swój udział w Euro 2016. Już sam awans na turniej zagwarantował Adamowi Nawałce przedłużenie kontraktu, który jednak ważny jest tylko do końca lipca. - Na razie jeszcze żyjemy meczem - selekcjoner po porażce w karnych z Portugalią nie chciał odpowiadać na pytania dotyczące swojej przyszłości.