Energetyka

Energetyka

Energetyka domaga się obniżki cen węgla. To zła wiadomość dla spółek węglowych, które pod koniec października na przykopalnianych zwałach miały ok. 7,5 miliona ton niesprzedanego węgla. Dobra - dla spółek produkujących energię, bo spada cena prądu na giełdzie energii. Profesor Antoni Tajduś, szef rady nadzorczej spółki Tauron, mówił w TVN CNBC, że oczekuje rozmów i obniżki na poziomie 10%.

Spadek cen gazu dla gospodarstw domowych średnio o 10 proc. zakładają nowe taryfy na sprzedaż gazu w 2013 r. Zatwierdził je w poniedziałek prezes URE. Obniżka to efekt wynegocjowania przez PGNiG niższych cen gazu z Rosji.

W obecności Władimira Putina uroczyście rozpoczęto budowę wielkiego gazociągu South Stream. Nową magistralą ma być tłoczony do Europy, z pominięciem Ukrainy, gaz z Rosji i Azji Środkowej. Budowa jest sukcesem Rosji i porażką UE, która promuje konkurencyjny projekt Nabucco.

Uczestniczący w Forum Energetycznym w Sopocie minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak poinformował, że opracowany został plan zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich, zwłaszcza pod budowę morskich farm wiatrowych.

Około 400 przedstawicieli sfery polityki, biznesu i ekspertów z Polski, Europy, USA i Azji weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek w Sopocie VII Forum Energetycznym. Organizatorem dwudniowej konferencji jest Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie.

Parlament Europejski głosami 391 posłów odrzucił w środę apel do krajów UE o zakaz wydobycia gazu z łupków. Za moratorium było 262 europosłów. PE poparł też raport o wpływie wydobycia gaz łupkowego na środowisko, autorstwa polskiego europosła Bogusława Sonika.

Projekty rozwijania wydobycia gazu z łupków i energetyki jądrowej wykluczają się, trudno je realizować jednocześnie - przestrzegł prezes PGE Krzysztof Kilian. Choć rząd z programu jądrowego nie rezygnuje, to - jak zapowiedział w środę minister skarbu - "priorytetem Polski jest szukanie i wydobycie węglowodorów". Z kolei premier zapowiedział dziś zarówno kontynuowanie programu jądrowego, jak i rozwijanie programu łupkowego.

Sześcioro działaczy ekologicznej organizacji Greenpeace trafiło do szwedzkiego aresztu. Funkcjonariusze aresztowali aktywistów, którzy przez ponad dobę ukrywali się na terenie dwóch elektrowni atomowych. Swoją akcją chcieli zwrócić uwagę na niedostateczną ochronę siłowni jądrowych.

Finlandia, Polska i pozostałe kraje basenu Morza Bałtyckiego stają się biegunem wzrostu, innowacji, najbardziej obiecującym regionem Europy - powiedział w środę w Helsinkach premier Donald Tusk. Jednym z głównych tematów wizyty szefa rządu RP w Finlandii jest energetyka.

Czy powstanie polski "fundusz gwarancyjny"? O tym, a także o sytuacji w spółkach chemicznych, energetycznych oraz Polimeksie-Mostostal rozmawiał Mikołaj Kunica z Mikołajem Budzanowskim, ministrem skarbu państwa.

Skraplanie powietrza i przechowywanie go w ogromnych zbiornikach próżniowych - to opracowana przez brytyjskich inżynierów technologia magazynowania energii do wykorzystania jej w stosownym momencie. Ma to pozwolić zagospodarować nadwyżki pochodzące np. z turbin wiatrowych, co pozwoli uniknąć przeciążeń sieci. Według specjalistów, proponowana technologia jest prosta, elegancka i może przetrwać lata.

Japoński rząd ostatecznie zaakceptował plan znacznej redukcji energetyki jądrowej. Pod naciskami firm odpowiadających za elektrownie atomowe zrezygnowano jednak z zapisu mówiącego o całkowitym odejściu od atomu do 2030 roku.

Rozbudowany, skomplikowany i kosztujący ponad sto milionów dolarów rocznie system zapewnienia bezpieczeństwa amerykańskiemu "Atomowemu Fort Knox" jest bardzo dziurawy. Udowodniła to trójka aktywistów, którzy pod koniec lipca bez przeszkód kilka godzin przebywali tuż obok wielkiego składu materiałów przeznaczonych do budowy bomb jądrowych.

Poseł PO Aleksander Grad złożył wniosek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o wygaszenie swojego mandatu. Nie podał dokładnych przyczyny tej decyzji. Według informacji tvn24.pl, polityk odchodzi z Sejmu, by zostać prezesem spółki budującej polską elektrownię jądrową - PGE EJ 1.