Energetyka

Energetyka

- To pierwszy bardzo poważny krok w realizacji unii energetycznej. Bardzo się cieszę, że ta umowa powstała - powiedział o porozumieniu ws. interkonektora przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Trochę się obawiałem, kiedy ruszałem w Europę z ideą unii energetycznej, że wszyscy się zgodzą, a później nikt niczego nie zrobi - dodał. Według Tuska kwestia gazowego interkonektora między Polską a Litwą jak w soczewce pokazywała wszystkie kłopoty związane z ideą unii energetycznej, m.in. konieczność pogodzenia często sprzecznych interesów poszczególnych państw.

- Nasza gospodarka pod względem innowacyjności nie stoi najlepiej - mówił podczas wizyty w Płocku Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Były premier możliwości rozwoju upatruje w "szczególnej roli przemysłu chemicznego". - To jest przemysł, który ma w Polsce wielkie szanse. Przede wszystkim dlatego, że istnieją tak wielkie zakłady jak Orlen, czy Lotos. To firmy państwowe, które powinny czynnie uczestniczyć w polityce gospodarczej państwa - stwierdził Kaczyński.

- Do działania komercyjnego gazoportu jeszcze droga daleka. Prawdopodobnie gaz katarski będzie rozprowadzony poprzez gazoport dopiero w drugim kwartale 2016 roku - powiedział Piotr Maciążek z Defence24.pl. - Przed nami miesiące testów. Miesiące sprawdzania wszelkich urządzeń, rur, tłoczni, które znajdują się w gazoporcie - dodał gość "Otwarcia dnia".

W Niemczech instaluje się coraz mniej paneli fotowoltaicznych - to m.in. wynik reformy tamtejszego wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Jak wynika z analizy Ośrodka Studiów Wschodnich, reforma nie przyniosła skutku - nie spada opłata za OZE dla odbiorców indywidualnych.

Pierwszy prąd z mostu energetycznego Polska-Litwa powinien popłynąć w listopadzie br - powiedział w środę w Ełku prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak. Dodał, że 26 listopada br. w Brukseli partnerzy projektu oficjalnie ogłoszą jego zakończenie.

Indie stawiają na nowoczesne technologie. Kraj mocno inwestuje w pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł. Czego dowodem jest otwarta właśnie gigantyczna elektrownia słoneczna - największa taka farma w Azji.

Węgiel kamienny i brunatny pozostaną podstawowymi paliwami dla energetyki - wynika z zaprezentowanej w środę w resorcie gospodarki "Polityki energetycznej Polski do 2050 r." Elektrownia atomowa wg niej ma ruszyć do 2029 roku. Dokument jest obecnie poddany konsultacjom społecznym i międzyresortowym.