Energetyka

Energetyka

- Bardzo fajnie jest wspierać polski sport, budować silne zespoły siatkówki, które są zasilane przez spółki energetyczne, a nie budować tych źródeł wytwórczych i później pojawia się tego typu sytuacja, jaką mamy - stwierdził dr Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz, Badań i Certyfikacji Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem gościa "Otwarcia dnia", Polska dużo traci wizerunkowo na obecnych problemach z energią.

Hitem lata w nadmorskich miejscowościach są parawany, a wyjątkowe upalne lato nakręca ich sprzedaż. Ręce zacierają też producenci i sprzedawcy lodów czy napojów. W tych sektorach już dziś widać, że tegoroczne zyski przebiją poprzednie sezony. O ile, trzeba będzie podliczyć za kilka tygodni, gdy temperatury się obniżą, a turyści odpłyną z miejscowości wypoczynkowych. Sprawdzamy, kto dziś zyskuje najwięcej na wyjątkowo ciepłych tygodniach.

Działanie sprzedawców energii elektrycznej z grupy kapitałowej Tauron - Tauron Sprzedaż i Tauron Sprzedaż GZE – mogło stanowić przejaw nadużycia pozycji dominującej na rynku energetycznym - ocenił UOKiK. Spółki zobowiązały się do zmiany zakwestionowanych praktyk.

- Sytuacja jest poważna. Wprowadzenie 20 poziomu zasilania oznacza zasilanie tylko do poziomu, który pozwala na utrzymanie urządzeń w ruchu, czyli tak, aby nie zostały zniszczone. Oznacza to bardzo poważne ograniczenia w produkcji. To opóźniający impuls dla gospodarki. Oby trwał jak najkrócej - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Piotr Woźniak, były minister gospodarki.

Duże fabryki i zakłady przemysłowe muszą liczyć się z ograniczeniami w dostawach energii elektrycznej. - Mamy bardzo trudną sytuację. Niewykluczone, że będą musiały być wprowadzone dalsze ograniczenia w dostawie energii elektrycznej - powiedział na antenie TVN24 Janusz Skulich z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński ocenił w piątek, że strategia budowy unii energetycznej nie stanowi zagrożenia dla polskiej gospodarki. Zauważył, że państwa członkowskie UE zachowują prawo do decydowania o kształcie bilansu energetycznego.

W tym roku pojawi się nowa ocena wielkości złóż gazu łupkowego w Polsce, oparta o informacje od inwestorów dokonujących odwiertów i prowadzących badania geologiczne - powiedział w szef resortu środowiska Maciej Grabowski.

- Wysiłki władz skoncentrowane są na tym, żeby bezpieczny system energetyczny działał w oparciu o nasze naturalne zasoby węgla – powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, który w piątek uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród Opolskiej Izby Gospodarczej. Zapowiedział, że ostateczna decyzja ws. kształtu rządowego programu dotyczącego polityki energetycznej ma być znana na przełomie 2017/2018 roku.