Energetyka

Energetyka

Na spotkaniu operatorów rurociągu "Przyjaźń" w Mińsku na Białorusi wypracowano rozwiązanie problemu zanieczyszczonej ropy - podał PERN. Jest ono analizowane pod kątem technologicznym. Po uzgodnieniu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami ma nastąpić jego wdrożenie i wznowienie pracy magistrali.

Ministerstwo Energii poinformowało o wstrzymaniu odbioru ropy naftowej z Rosji w punkcie Adamowo na granicy polsko-białoruskiej w związku z jej zanieczyszczeniem. "Dzięki uwolnieniu zapasów ropy będzie zapewniona ciągłość przerobu i zaopatrzenia polskiego rynku w paliwa" - zaznaczono w komunikacie resortu.

Blisko połowa ropy naftowej sprowadzanej do Polski przez PKN Orlen pochodzi już spoza Rosji - poinformowała w piątek spółka na swoich stronach internetowych. Dodała, że to efekt dywersyfikacji dostaw surowca i poszerzania współpracy biznesowej z firmami spoza Europy.

Ostatnie uzgodnienia zmiany dyrektywy gazowej powinny potrwać kilka tygodni - ocenił w piątek wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Szef komisji energii i sprawozdawca Parlamentu Europejskiego w sprawie dyrektywy gazowej, europoseł Jerzy Buzek, jest zadowolony z przyjęcia przez państwa UE stanowiska dotyczącego projektu tych przepisów, ale zapowiada, że będzie walczył o to, by były one ostrzejsze niż to, co proponuje Rada UE.

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego przyjęła krytyczny raport w sprawie Rosji. Europosłowie wskazują w nim, że Nord Stream 2 zagraża Unii Europejskiej, więc należy wstrzymać jego budowę. Krytykuję też Rosję za wrogie działania na Morzu Bałtyckim.

Bułgarski operator sieci przesyłowo-magazynowej gazu Bułgartransgaz ogłosił, że zbuduje przedłużenie gazociągu Turecki Potok przez Bułgarię do Serbii, gdyż uzyskał zadowalającą ofertę od przyszłych nabywców zdolności przesyłowej rurociągu.

Niektóre szpitale będą musiały zapłacić za energię ponad dwukrotnie więcej niż obecnie. W przypadku części z nich oznaczać to będzie koszty działalności wyższe o milion złotych rocznie - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Konsekwencje zdrowotne zanieczyszczenia pochodzącego z palenia paliw kopalnych to naprawdę kryzys światowy, także w Polsce - powiedział Al Gore, były wiceprezydent USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2007 za działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Jego zdaniem trzeba postawić na zieloną energię. - Im szybciej, tym lepiej - podkreślił.

Rozpoczynający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach ma ustalić zasady, zgodnie z którymi będziemy realizować Porozumienie Paryskie. O oczekiwaniach wobec szczytu mówiła we "Wstajesz i wiesz" dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery z portalu naukaoklimacie.pl.