Emigracja zarobkowa

Emigracja zarobkowa

Wyrzucą nas z pracy

Nawet 360 tys. z 1,2 mln Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i Irlandii może w ciągu najbliższego roku stracić pracę - przewiduje "Polska". Czy światowy kryzys gospodarczy sprawi, że polscy emigranci zaczną masowo wracać z Wysp do kraju?

Drogi jak... Polak

Zachodnich inwestorów zaskakują płacowe apetyty naszych specjalistów. W Polsce trzeba im płacić więcej niż w starej Unii - nawet siedmiokrotnie w przypadku partnera w kancelarii prawnej.

Polacy opanowali Manhattan

Jak co roku w pierwszą niedzielę października, ulicami Nowego Jorku przeszła największa demonstracja etnicznej tożsamości amerykańskiej Polonii.

Finansista z City szuka pracy... nad Wisłą

Tylko w tym roku z londyńskim City - samym sercu europejskich finansów - oraz znajdującym się nieopodal Canary Wharf - pracę straci 40 tys. pracowników sektora bankowego - przewidują analitycy w związku z obecnym kryzysem finansowym na świecie. Przy zwolnieniach na pierwszy ogień pójdą Polacy - pisze "Puls Biznesu".

Po co naprawdę jeździmy na Wyspy?

Po co jeździmy do Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że nie tylko po to, by zarabiać funty. Do Londynu ściągają zawiedzeni małżonkowie, bo nad Tamizą można się rozwieść szybko i tanio. W ubiegłym roku brytyjskie urzędy unieważniły ok. 7 tys. polskich małżeństw - pisze "Polska".

Greenpoint &nbsp się zwija

"American dream" to nie bajeczka dla Polaków. Odkrywanie Ameryki przestaje bawić naszych rodaków, którzy za ocean wyjechali w poszukiwaniu dolara. Z jego niskim kursem spadły też ich chęci do pracy i życia za wielką wodą. - Samolot z Polski do USA leci w połowie pusty, do Polski pełny - pisze "Gazeta Wyborcza".

Fiskus daruje emigrantom

Prezydent podpisał ustawę o abolicji podatkowej. Dzięki temu Polacy pracujący i zarabiający za granicą unikną płacenia dodatkowego podatku w Polsce. A zaległe podatki zostaną im darowane.

Irlandia: wyrok dla polskiego imigranta

30 miesięcy więzienia, w tym 10 w zawieszeniu - taki wyrok usłyszał przebywający w Irlandii 46-letni Polak, Tomasz W. Sędzia skazał go za napaść na tle seksualnym.

Powiesili się z przyczyn osobistych?

Dwaj Polacy, którzy tego samego dnia powiesili się na farmie truskawek w Marden w Wielkiej Brytanii, zrobili to z przyczyn osobistych które nie miały związku z pracą - twierdzi przedstawicielka centrali związków zawodowych T&GWU Margaret Armstrong.

Francja: Przyjeżdżajcie i pracujcie

1 lipca 2008 roku Francuzi zapamiętają jako datę objęcia, po Słowenii, półrocznego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Polacy i inni członkowie UE, którzy 1 maja 2004 roku weszli z nami do Wspólnoty, jako dzień, od którego większość z nich bez przeszkód może szukać pracy na Sekwaną.

Emigracja: Ani mniej, ani więcej

Okazuje się, że popularne hasła głoszące wielki powrót Polaków z emigracji, mijają się z prawdą - pisze "Metro". Tych, którzy wracają, zastępują rodziny ściągane z Polski przez tych, którzy zamierzają zostać na obczyźnie.

Zasiłki tylko  dla szukających pracy

Bezrobocie na koniec 2008 roku - według analiz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - zmniejszy się bardziej, niż przewidywano. Ale okres szybkiego spadku bezrobocia mamy już za sobą. Ministerstwo postanowiło pomóc tym, którzy pozostają bez pracy. Między innymi wyższym zasiłkiem.

Pracowali na czarno u króla

Dwóch Polaków pracujących na czarno złapała inspekcja pracy, kontrolując prace remontowe na dachu Pałacu Królewskiego w Brukseli - podały w sobotę belgijskie media.

Lokaty walutowe wracają do łask

Silny złoty i powroty emigrantów spowodowały, że na walutowych kontach w polskich bankach, na których systematycznie od lat ubywało depozytów, zrobił się ruch - informuje "Dziennik". Jak wynika z danych NBP, w maju przybyło na nich 266,7 mln euro, czyli ponad 900 mln zł.

Polski emigrant skazany za gwałt

Sąd w Reykjaviku skazał polskiego emigranta Roberta S. na trzy lata więzienia za gwałt. Oskarżony twierdził, że 19-latka zgodziła się na seks.

Niemieckie firmy chcą Polaków jak najszybciej

Niemiecka Izba Przemysłu i Handlu (DIHK) zaapelowała do rządu w Berlinie o szybkie zniesienie barier w dostępie mieszkańców wschodnioeuropejskich państw UE do niemieckiego rynku pracy. - Przedłużenie okresu przejściowego o kolejne dwa lata do 2011 roku byłoby ogromnym błędem - uważa dyrektor DIHK Martin Wansleben.

Polacy wrócą, ale jeszcze nie teraz

Polacy, którzy w poszukiwaniu pracy wyjechali za granicę, nie zamierzają masowo wracać, jak zapowiadała Platforma Obywatelska. Rodacy, po tym jak zasmakowali lepszych warunków na Zachodzie, deklarują powrót do kraju, ale stawiają warunki: praca, wyższa płaca i własne mieszkanie.

Wyzysk po brytyjsku

Brytyjska centrala związkowa TUC opublikowała raport, w którym opisuje przypadki skrajnego wyzyskiwania pracowników. Raport stwierdza, że może to dotyczyć nawet dwóch milionów osób zatrudnionych w różnych sektorach brytyjskiej gospodarki. Są wśród nich także Polacy.

Niemcy wstrzymują Polaków

Niemiecka koalicja rządowa zapowiedziała, że planuje całkowicie otworzyć rynek pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym dla Polaków, dopiero w 2011 roku - pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Początkowo niemiecki rynek pracy miał być w pełni dostępny już w 2009 roku.