Donald Tusk przewodniczącym RE

Donald Tusk przewodniczącym RE

Przesłuchanie Donalda Tuska jest dosyć dziwne - mówił w TVN24 BiS Janusz Zemke. Poseł do Parlamentu Europejskiego zwracał uwagę, że " chodzi w nim (tym pomyśle - red.) raczej o to, aby Tuska gnębić, pokazywać jako osobę podejrzaną". Jutro były premier Donald Tusk ma przyjechać pociągiem do Warszawy, by spotkać się z prokuratorami.

Z różnych stron dobiegają głosy o porażce polskiego rządu. Komentarze różnią się głównie przymiotnikami określającymi skalę porażki. Niektórzy mówią, że jest katastrofalna. Inni, że miażdżąca. Tyle tylko, że autorzy tych komentarzy sami wyznaczają cele, które polski rząd miał osiągnąć, nie zastanawiając się, jakie było prawdziwe zadanie Beaty Szydło i Witolda Waszczykowskiego. Jeśli przyjmiemy, że chodziło o wygraną w głosowaniu, lub o przekonanie do kandydatury Saryusz-Wolskiego, to oczywiście możemy mówić o przegranej. Tylko, że cel nigdy nie był taki. Plan, który zarysował prezes PiS został wykonany w stu procentach. I za to należą się kwiaty. Komentarz Macieja Sokołowskiego, korespondenta TVN24 BiS w Brukseli.

- Kandydatura Saryusza-Wolskiego zamiast Donalda Tuska nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jest kompletnie nierealistyczna - mówił w TVN24 BiS Tomasz Siemoniak, były wicepremier i minister obrony narodowej. Dodał też, że Saryusz-Wolski „nie ma żadnych szans”.

- Moje bardzo ważne odczucie: Polska Kaczyńskiego nie zostałaby przyjęta do UE, Polska Macierewicza nie zostałaby przyjęta do NATO. Jesteśmy, ale traktowani trochę jak kraj specjalnej troski - ocenił Janusz Lewandowski, europoseł PO, w programie "Fakty po Faktach" TVN24.

Rusza szczyt G20 w Turcji. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do najważniejszych przywódców świata o determinację w walce z terroryzmem. - G20 ma obowiązek, aby przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu - napisał Tusk na Twitterze. - Wyłącznie przy naszej współpracy w zakresie wymiany informacji o podejrzanych transakcjach będziemy w stanie efektywnie przeciwdziałać temu zagrożeniu - powiedział z kolei podczas swojego wystąpienia na szczycie.

Oczekujemy, że do końca dzisiejszego dnia Grecja przedstawi propozycje, które będą zarówno kompleksowe, jak i szczegółowe - powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Zapewnił, że "Europa jest gotowa do zapewnienia stabilności finansowej w strefie euro". Jednocześnie dodając, iż "dobre porozumienie w niedzielę powinno być wystarczające dla narodowych parlamentów".

Grecja jest i powinna pozostać członkiem strefy euro - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po tym, jak w sobotę ministrowie finansów eurogrupy nie zgodzili się na przedłużenie programu pomocowego dla tego kraju.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił we wtorek w Madrycie, że sytuacja gospodarcza Grecji znajduje się "pod kontrolą", ale do porozumienia Aten z ich wierzycielami nie dojdzie przed Wielkanocą; jest ono jednak możliwe jeszcze przed końcem kwietnia.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk pytany, czy pojedzie na obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej do Moskwy 9 maja, odpowiada: Zaproszenie dostałem. Nie pojadę. Z udziału w uroczystości zrezygnowali już m. in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

Mija sto dni odkąd Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej. Co się stało z charyzmatycznym byłym premierem Polski po przeprowadzce do Brukseli? O tym rozmawiali goście "Otwarcia knia", którymi byli Agaton Koziński z "Polski The Times" oraz Jędrzej Bielecki z "Rzeczpospolitej".

POTUS to popularny w amerykańskich mediach skrót oznaczający najważniejszą osobę w państwie - President of the United States. Podobnie jak FLOTUS - brzmiący w polskich uszach niezbyt ładnie - akronim oznaczający pierwszą damę (first lady), czy też SCOTUS - Sąd Najwyższy. Blog korespondenta TVN24 w Brukseli Macieja Sokołowskiego.