Czechy

Czechy

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła w piątek rating Czech na poziomie "AA-" z perspektywą stabilną - podano w komunikacie. Do najwyższej oceny AAA brakuje Czechom niewiele, a wśród zagrożeń wymieniany jest "ciasny rynek pracy". Czesi mają najniższe w Unii Europejskiej bezrobocie i coraz częściej sięgają po pracowników z Polski. A zarobki tu są wyższe niż nad Wisłą.

Premier Czech Bohuslav Sobotka oświadczył we wtorek po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie, że Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie kwot relokacji uchodźców. Wyraził przekonanie, że zdecydowana większość osób, które przybywają do Europy z południa to imigranci gospodarczy.

Na szczycie należy skupiać się na tych tematach, w których można dojść do porozumienia – oświadczył w czwartek w Brukseli premier Węgier Viktor Orban, zaznaczając, że kwestia podziału migrantów między państwa członkowskie nie jest jednym z nich.

Krótko przed ogłoszeniem we wtorek przez Komisję Europejską wszczęcia procedury wobec Polski, Czech i Węgier w związku z odrzuceniem kwot przyjmowania migrantów czeski premier Bohuslav Sobotka oświadczył, że jego kraj nie zmieni stanowiska w tej sprawie.

Czechy nie przyjmą już żadnych migrantów, przebywających we Włoszech i Grecji, na podstawie ustalonych przez Unię Europejską kwot rozdzielania uchodźców - oświadczył po poniedziałkowym posiedzeniu czeskiego rządu socjaldemokratyczny minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec.

75 lat temu, 27 maja 1942 roku, wyszkoleni w Anglii czechosłowaccy spadochroniarze dokonali w Pradze zamachu na generała SS i policji Reinharda Heydricha. Po tygodniu, w wyniku odniesionych ran, Heydrich zmarł.

Prezydent Czech Milosz Zeman odwołał w środę ministra finansów Andreja Babisza. Na jego miejsce został mianowany Ivan Pilny, polityk centroprawicowego ruchu ANO. Decyzja głowy państwa kończy kryzys polityczny, który niemal doprowadził do upadku rządu premiera Bohuslava Sobotki, domagającego się odsunięcia Babisza.

Prezydent Czech Milosz Zeman odwoła w środę ministra finansów Andreja Babisza. Na jego miejsce mianuje Ivana Pilnego - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej rzecznik Zemana Jirzi Ovczaczek. Babisz jest jednym z najbogatszych mieszkańców tego kraju. Wcześniej premier Bohuslav Sobotka wskazywał, że na ministrze ciążą podejrzenia o unikanie płacenia podatków.

Zima jeszcze nie opuściła Europy. W wielu miejscach wciąż zalega śnieg. W piątek zanotowano silne opady w Czechach.

Czeski prezydent Milosz Zeman oficjalnie potwierdził, że będzie się ubiegał w przyszłorocznych wyborach o drugą pięcioletnią kadencję. Dotychczasowa prezydentura Zemana obfitowała w ostre polemiki z przeciwnikami politycznymi i mediami.

Czeski liberalny dziennik "Lidove Noviny" skrytykował w piątkowej publikacji jako "fanatyczny" sprzeciw polskiego rządu wobec wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. "W szantażujący sposób upierał się przy swym własnym przegranym z góry kandydacie przeciwko szeroko uznanemu Tuskowi" - podkreśliła gazeta.

Minister rolnictwa Czech Marian Jureczka powiedział we wtorek, że jego kraj będzie zabiegał o zakaz sprzedaży we wschodnioeuropejskich krajach UE artykułów żywnościowych gorszej jakości pod tymi samymi markami, co sprzedawane na Zachodzie, ale lepszej jakości.

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek tworzenie wspólnych jednostek wojskowych z Czechami i Rumunią na wzór kooperacji z Francją i Holandią. Potwierdziła, że celem Niemiec jest zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB.