Czechy

Czechy

Negocjacje koalicyjne prawdopodobnie będą trwać wiele tygodni, ale "niezależnie od ich wyniku najbardziej wpływową osobą w państwie będzie Andrej Babisz" - pisze Jakub Groszkowski, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia komentujący wyniki wyborów parlamentarnych w Czechach.

ANO to partia proeuropejska, która chce odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej - zapewnił w sobotę jej lider Andrej Babisz. Polityk stwierdził również, że jego partia, która zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, nie jest zagrożeniem dla demokracji.

Obecne wybory do Izby Poselskiej nie są zasadnicze ani przełomowe, to tylko kampania reklamowa - oświadczył w piątek czeski prezydent Milosz Zeman po oddaniu głosu w lokalu wyborczym w szkole podstawowej w dzielnicy Stodulky w Pradze.

W Czechach rozpoczęły się w piątek po południu wybory do Izby Poselskiej. Sondaże wskazują, że do niższej izby czeskiego parlamentu może dostać się nawet osiem partii, a faworytem jest centroprawicowy ruch ANO byłego ministra finansów i miliardera Andreja Babisza.

Czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek odniósł lekkie obrażenia głowy w kolizji, w której uczestniczył jego samochód prowadzony przez kierowcę - podała agencja Reutera, powołując się na rzeczniczkę resortu Irenę Valentovą.

Czeski prezydent Milosz Zeman odrzucił przyjmowanie migrantów, nawet za cenę ograniczenia środków finansowych z Unii Europejskiej. Oświadczył, że wątpi w asymilację kulturową muzułmanów w Europie i przekonywał, że pomagać trzeba w krajach pochodzenia migrantów.

Czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek zaprzeczył, jakoby Czechy były najsłabszym ogniwem w Grupie Wyszehradzkiej. W wywiadzie dla węgierskiego tygodnika "Heti Valasz" przestrzegł jednocześnie, iż jego zdaniem istnieje ryzyko rozłamu w Unii Europejskiej, zaostrzane dodatkowo przez kryzys migracyjny.

Czeska elektrownia węglowa w Dziećmorowicach koło granicy z Polską będzie musiała zostać wyłączona na skutek pożaru, który wybuchł na jej terenie - poinformowała czeska spółka energetyczna CEZ. Straż pożarna kontroluje już sytuację. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie pożaru wykonane z drona.

System rozdziału uchodźców pomiędzy kraje Unii Europejskiej według tak zwanych kwot jest nieefektywny - oświadczył premier Czech Bohuslav Sobotka. Skomentował w ten sposób przejście przez KE do następnego kroku w procedurze i wysłanie Polsce, Czechom i Węgrom tak zwanych uzasadnionych opinii.

Polskie władze dążą do stworzenia "politycznie sterowanego wymiaru sprawiedliwości, w którym ulegli sędziowie i prokuratorzy będą tańczyć, jak im się zagra" - podkreślił w oświadczeniu przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów Jens Gnisa. Wprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie skrytykowali także prezesi Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego z Czech oraz Sądu Najwyższego Litwy i Rady Sędziowskiej.