Czechy

Czechy

Służby zalecają utrzymanie kontroli osób odwiedzających wzgórze zamkowe - oznajmił w sobotę rzecznik prezydenta Zemana Jirzi Ovczaczek, którego słowa cytuje agencja CTK. Kontrole i zakaz wstępu w godzinach wieczornych i nocnych wprowadzono latem 2016 r.

Czeska armia będzie potrzebowała nowej jednostki wielkości batalionu dla zadań związanych z przyjmowaniem jednostek sojuszniczych działających na terytorium Czech - powiedział agencji CTK szef sztabu generalnego, generał Josef Beczvarz.

Czeski premier Andrej Babisz zadeklarował w środę przy obejmowaniu urzędu przez nową minister obrony Karlę Szlechtovą, że chce, by w przyszłości Republika Czeska wysłała żołnierzy do Libii. Czesi mieliby pomóc w ochronie granic, by przeciwdziałać migracji.

Czeski prezydent Milosz Zeman mianował lidera centroprawicowego ruchu ANO Andreja Babisza nowym premierem. Członków jego mniejszościowego rządu szef państwa mianuje za tydzień.

Dotychczasowy czeski rząd socjaldemokratycznego premiera Bohuslava Sobotki podał się w środę do dymisji, co otwiera drogę do utworzenia nowego rządu po październikowych wyborach do Izby Poselskiej.

Rosja i Unia Europejska powinny "w jakimś pięknym momencie" skończyć ze wzajemnymi sankcjami - mówił we wtorek prezydent Czech Milosz Zeman na spotkaniu w Soczi z Władimirem Putinem. Priorytetem tych rozmów miały być kwestie gospodarcze.

Czeska policja złożyła w parlamencie wniosek o uchylenie immunitetu liderowi partii ANO i byłemu wicepremierowi Andrejowi Babiszowi, któremu chce postawić zarzut zdefraudowania unijnych dopłat - donosi czeska agencja prasowa CTK. Partia Babisza wygrała wybory, a on sam typowany jest na przyszłego premiera.

Słowackie firmy coraz śmielej szukają pracowników po polskiej stronie Tatr. Mogą na nią liczyć zwłaszcza ci nisko wykwalifikowani, do pracy w zakładach powstałych w związku z inwestycjami koncernów samochodowych na Słowacji. - Mamy zalążek podobnego trendu, jak w przypadku Czech – mówią eksperci.

Do wtorku kandydaci na prezydenta Czech mogli zgłaszać swój start w styczniowych wyborach. Zamiar kandydowania wyraził obecny prezydent Milosz Zeman, który jest krytykowany za prorosyjską postawę. Główni rywale, którzy przeciwko niemu wystartują, uważani są za euroentuzjastów.

Silny wiatr osiągający w porywach prędkość nawet 200 kilometrów na godzinę wystąpił w niedzielę w kilku krajach w Europie Środkowej. W Czechach zginęły dwie osoby przywalone spadającymi drzewami. Wichury spowodowały także poważne utrudnienia w transporcie.

Andrej Babisz zostanie nowym premierem Czech. Polityk jest przedsiębiorcą i multimiliarderem. Jego majątek szacowany jest na 88 miliardów koron czeskich, czyli 14 miliardów złotych, co daje mu drugą lokatę w zestawieniu najbogatszych Czechów. Oznacza to, że jest bogatszy od prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.