Czechy

Czechy

Czeskie MSZ odrzuciło oskarżenia Turcji o wspieranie międzynarodowego terroryzmu po tym, gdy we wtorek sąd w Pradze wydał decyzję o wypuszczeniu na wolność byłego współprzewodniczącego ugrupowania syryjskich Kurdów, Partii Unii Demokratycznej (PYD), Saliha Muslima.

Czeski sąd postanowił wypuścić na wolność byłego współprzewodniczącego ugrupowania syryjskich Kurdów, Partii Unii Demokratycznej (PYD), Saliha Muslima. Zatrzymano go w sobotę w Pradze, a Turcja domaga się jego ekstradycji.

Raport czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych stwierdza, że niektóre media są pod wpływem lewicowych i prawicowych ekstremistów. Dokument, do którego dotarł czeski portal Aktualne wymienia wśród ugrupowań ekstremistycznych między innymi Wolność i Bezpośrednią Demokrację (SPD), która jest trzecią siłą w parlamencie.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w liście gratulacyjnym po wygranych przez Milosza Zemana wyborach prezydenckich wyraził nadzieję, że Czechy będą współpracować z Unią Europejską. 73-letni Zeman, który ubiegał się o reelekcję, prowadził mocno krytyczną kampanię wobec Unii.

Milosz Zeman wygrał w sobotę drugą turę wyborów prezydenckich w Czechach. Otrzymał 51,4 proc. głosów. Jego rywal, były przewodniczący Akademii Nauk Jirzi Drahosz, dostał 48,6 proc. głosów. Drahosz powiedział, że po przegranej nie odejdzie z życia publicznego.

O godzinie 14.00 w Czechach otwarto lokale wyborcze. W drugiej turze wyborów o urząd głowy państwa ubiegają się obecny prezydent Milosz Zeman i były przewodniczący akademii nauk Jirzi Drahosz. Sondaże nie wskazują jednoznacznego zwycięzcy dwudniowego głosowania.