Czechy

Czechy

Czeski prezydent Milosz Zeman mianuje w środę ponownie premierem przywódcę centroprawicowego ruchu ANO, Andreja Babisza. Babisz poinformował o tym po czwartkowym spotkaniu z Zemanem w prezydenckiej rezydencji w Lanach koło Pragi.

Potrzebna jest jak największa spójność Grupy Wyszehradzkiej, bo tylko działając wspólnie będziemy liczyć się w gremiach takich jak Unia Europejska i będziemy w stanie forsować wspólne interesy - mówili w czwartek w Warszawie prezydenci Polski i Czech, Andrzej Duda i Milosz Zeman.

Substancje typu Nowiczok, ale odmienne od środka użytego w ataku na Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii, są syntetyzowane w Czechach w mikroskopijnych ilościach w celu szkolenia wojska w zakresie obrony przeciwchemicznej - poinformował w piątek czeski resort obrony. W czwartek prezydent Czech powiedział, że nowiczok "w niewielkiej ilości" był produkowany w tym kraju, ale został zniszczony.

W Mrziczach w rejonie Czeskiego Krumlova zderzyły się w czwartek dwa pociągi. Rannych zostało 14 osób, w tym troje dzieci i kolejarze. Cztery osoby z poważnymi obrażeniami przetransportowano do szpitala w Czeskich Budziejowicach.

Socjaldemokraci będą kontynuować rozmowy o utworzeniu koalicji z ruchem ANO premiera Andreja Babisza i z komunistami, którzy mają wspierać gabinet – postanowiło w sobotę kierownictwo CzSSD (Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej - red.). - Ale o udziale w koalicji zdecyduje partyjne referendum - dodano.

Czeski prezydent Milosz Zeman wziął udział w zjeździe Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM), zachęcając ją pośrednio do wsparcia koalicji rządowej pod wodzą obecnego premiera i lidera centroprawicowego ruchu ANO, Andreja Babisza.

Rosyjski haker Jewgienij Nikulin, wydany przez Czechy Stanom Zjednoczonym, oświadczył w piątek przed sądem w San Francisco, że nie przyznaje się do winy - informuje Reuters. Zarzuca mu się hakerskie włamania do sieci trzech amerykańskich firm technologicznych.

Władze Republiki Czeskiej zdecydowały o ekstradycji do USA rosyjskiego hakera Jewgienija Nikulina - poinformował rzecznik czeskiego ministerstwa sprawiedliwości. Agencja CTK podała, że samolot z mężczyzną, którego wydania domagała się też Rosja, odleciał do Stanów Zjednoczonych w czwartek.

Prezydent Czech Milosz Zeman polecił w poniedziałek służbom kontrwywiadu sprawdzenie, czy substancja wykorzystana w Wielkiej Brytanii do ataku na byłego podwójnego rosyjsko-brytyjskiego szpiega Siergieja Skripala, mogła zostać wyprodukowana w Czechach.