Czarnogóra

Czarnogóra

Prozachodni były premier Czarnogóry Milo Djukanović wygrywa w pierwszej turze niedzielne wybory prezydenckie w swym kraju z wynikiem 53,8 procent głosów - poinformował ośrodek socjologiczny CeMi na podstawie częściowych wyników głosowania.

W Czarnogórze trwają wybory prezydenckie. O najwyższy urząd w państwie ubiega się między innymi przywódca Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS), były wieloletni premier Milo Djukanović, który sprawował już także prezydenturę. Sondaże przewidują jego zwycięstwo.

Intensywne opady deszczu i śniegu, silny wiatr i niskie temperatury - taka jest pogodowa rzeczywistość wielu Europejczyków w ostatnich dniach. Skutki to między innymi przerwy w dostawach prądu i utrudnienia w komunikacji. Na Półwyspie Bałkańskim wylewają rzeki, odcinając od świata kolejne miejscowości.

Ogień w Chorwacji strawił już tysiące hektarów lasu. Z pożarami walczą także strażacy w Czarnogórze i proszą o pomoc sąsiednie państwa. Na zdjęciach, które mieszkańcy objętych ogniem terenów zamieszczają na portalach społecznościowych, widać jak duże zniszczenia sieje żywioł.

Czarnogórska prokuratura skierowała do sądu sprawy dwóch liderów prorosyjskiej opozycji. Andrija Mandić i Milan Kneżević zostali oskarżeni o przygotowanie zamachu stanu w celu uniemożliwienia wejścia kraju do NATO. Grozi im do piętnastu lat więzienia za "utworzenie organizacji przestępczej".

Wraz ze złożeniem przez szefa dyplomacji Czarnogóry Srdjana Darmanovicia w Departamencie Stanu w Waszyngtonie instrumentów akcesyjnych kraj ten stał się 29. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. W skromnej ceremonii udział wziął premier Duszko Marković.

Parlament Czarnogóry w jednomyślnym głosowaniu ratyfikował porozumienie o przystąpieniu do NATO pomimo protestów ze strony Rosji, a w kraju - prorosyjskiej opozycji. Rosyjskie MSZ w opublikowanym w piątek oświadczeniu wyraziło "głębokie ubolewanie" z powodu decyzji o przystąpieniu do NATO.