Cypr

Cypr

Unia Europejska objęła sankcjami dwie osoby w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru - poinformowała Rada Unii Europejskiej. Restrykcje to zakaz podróżowania do UE i zamrożenie aktywów, a także odcięcie od finansowania przez podmioty z "27".

19-letnia Brytyjka usłyszała we wtorek na Cyprze wyrok czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata za kłamanie w śledztwie. Kobieta mówiła, że została zgwałcona w Ajia Napa przez 12 Izraelczyków, potem wycofała zeznania - jak twierdzi, pod wpływem gróźb ze strony policjantów. Jej prawnicy zapowiedzieli złożenie apelacji. Przekonują, że sąd nie pozwolił na udowodnienie, iż ich klientka naprawdę jest ofiarą gwałtu.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwołał w środę podróż zagraniczną po Europie Wschodniej i Azji Środkowej, aby "śledzić sytuację w Iraku", gdzie manifestanci od poniedziałku do środowej nocy oblegali amerykańską ambasadę - poinformowała rzeczniczka Departament Stanu USA Morgan Ortagus.

Prezydent Cypru Nicos Anastasiades ogłosił, że papież Franciszek w przyszłym roku odwiedzi jego kraj. W poniedziałek prezydent został przyjęty na audiencji w Watykanie. Jak podkreślił, papież przyjął jego zaproszenie.

Naruszeniem przez Ankarę suwerenności wyspy i "poważną eskalacją" nazwały władze Cypru wysłanie przez Turcję statku wiertniczego na obszar, gdzie Nikozja wydała pozwolenia na odwierty w celu poszukiwania węglowodorów firmom włoskim i francuskim.

W składzie amunicji w północnej części Cypru doszło do serii wybuchów - poinformował Kudret Ozersay, szef dyplomacji nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Obszar strefy wojskowej został odcięty. Pierwsze zdjęcia przedstawiające łunę pożaru nad strefą wojskową otrzymaliśmy na Kontakt 24.