Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Rosyjscy hakerzy zaatakowali jedną z polskich firm energetycznych. Dziennik "Rzeczpospolita" próbował ustalić, o jaką firmę mogło chodzić. A PwC podaje, że dwie trzecie polskich firm przyznało, że straciło pieniądze z powodu kradzieży danych.

Prywatność w internecie umiera. Użytkownicy portali społecznościowych sprzedają, niegdyś najbardziej strzeżone informacje o swoim życiu. Za jaką cenę? Za możliwość opublikowania zdjęć kota, czy zjedzonego ciastka. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że do intymnych szczegółów z naszego życia, ma dostęp blisko co piąty mieszkaniec globu.

Blisko 5 mln haseł i loginów do kont pocztowych Gmail wyciekły do internetu. Adresy i hasła pojawiły się na rosyjskim forum Bitcoin Security. Na liście znajdują się także e-maile użytkowników z Polski. Google, czyli właściciel Gmaila uspokaja i zapewnia, że użytkownicy nie muszą się martwić.

Rośnie liczba ataków na użytkowników internetowych kont bankowych. W ostatnich tygodniach tzw. phishingiem zostali zaatakowani klienci m.in. PKO BP, mBanku, BNP Paribas, Idea Banku – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Czterdziestu godzin potrzebowało Apple, aby wykryć źródło wycieku setek nagich zdjęć z wirtualnej chmury iCloud. Amerykański gigant wydał dziś oświadczenie, w którym podkreśla oburzenie całą sprawą. Informuje, że współpracuje z organami ścigania, w celu odnalezienia sprawców. Radzi też, jak zabezpieczyć się przed podobnymi atakami.

Koncern Apple poinformował we wtorek, że bada, w jaki sposób z wirtualnej chmury iCloud wyciekły zdjęcia wielu amerykańskich celebrytów. Wśród nich były nagie fotografie m.in. aktorki Jennifer Lawrence i modelki Kate Upton. Tymczasem internauci znaleźli już lukę, z pomocą której hakerzy najpewniej wykradli te zdjęcia.

Strona internetowa Prezydenta RP znów działa. W czwartek internauci nie mogli z niej korzystać. Najprawdopodobniej był to efekt cyberataku. Przez kilka godzin nie działała wczoraj także strona Giełdy Papierów Wartościowych.

Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega przed korespondencją nadsyłaną z adresów e-mail podobnych do adresów dostawców usług telekomunikacyjnych i wykorzystującej ich logotypy.

Google uruchomił stronę internetową, na której europejscy użytkownicy wyszukiwarki mogą zażądać, aby linki do informacji o nich zniknęły z sieci. To pierwszy krok do zrealizowania orzeczenia Trybunału Unii Europejskiej, który orzekł, że amerykański gigant musi dać internautom "prawo do bycia zapomnianym".

Chiny zarządziły przegląd rządowych systemów komputerowych pod kątem poziomu zabezpieczania "wrażliwych danych". Kontrola będzie obejmować obszary związane z bezpieczeństwem narodowym i interesem publicznym - poinformowała w czwartek agencja Xinhua.