Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny

Prawie 700 kilometrów nowych linii kolejowych ma powstać w pięciu województwach: świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim - poinformowała w poniedziałek spółka Centralny Port Komunikacyjny. W tych regionach odbyły się już konsultacje z przedstawicielami lokalnych samorządów. Inwestycje mają związek z budową polskiego superlotniska.

Długość sieci autostrad i dróg ekspresowych docelowo ma się wydłużyć o około 200 kilometrów do 7850 kilometrów, co jest związane z planowana budową Centralnego Portu Komunikacyjnego - wynika z uzasadnienia projektu zmiany rozporządzenia dotyczącego sieci dróg szybkiego ruchu.

Terminal przykryty przezroczystą kopułą, tonący w zieleni, z pomostem dla pasażerów, z dachem w kształcie klucza lub litery "X". To tylko niektóre koncepcje, jakie zaproponowali architekci podczas warsztatów na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Opracowania posłużą jako inspiracja podczas przygotowań do wykonania projektu, który ma być zlecony na początku przyszłego roku.

Polskie porty lotnicze w 2019 roku mogą obsłużyć ponad 50 milionów osób - wynika z analizy PwC. Oznaczałoby to wzrost o ponad 10 procent w ujęciu rocznym. W raporcie zaznaczono również, że budowa dużego hubu pod Warszawą jest uzasadniona.

Około 1,6 tysiąca kilometrów nowych linii kolejowych ma powstać do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała w poniedziałek spółka CPK. Przed otwarciem Portu Lotniczego Solidarność ma być gotowy między innymi odcinek dużych prędkości łączący Warszawę z nowym lotniskiem i Łodzią.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to głupi pomysł, na który mogli wpaść tylko politycy - powiedział szef Ryanaira Michael O’Leary. Skrytykował też propozycję, aby to lotnisko w Radomiu, a nie w Modlinie odciążyło Lotnisko Chopina w Warszawie. Podkreślił, że linia chce współfinansować rozwój portu na Mazowszu.

Nawet 10 milionów pasażerów rocznie. Tylu ma korzystać z nowego portu lotniczego w Radomiu, który ma zostać oddany do użytku w 2020 roku. - Będzie to zupełnie inne lotnisko niż to, które jest dzisiaj - podkreśla Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Zanim jednak port przejdzie przemianę, złożono wniosek o upadłość. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Ponad 1,3 tysiąca kilometrów - tyle nowych tras kolejowych ma zostać wybudowanych lub zmodernizowanych w związku z planami uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ich listę ogłosił resort infrastruktury. W wyniku realizacji inwestycji podróż z Gdańska do Krakowa ma skrócić się o ponad dwie godziny. Problem w tym, że ambitne plany kolejowe ogłaszały także poprzednie rządy, a inwestycje pozostały na papierze. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.