Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem rozmawiał w poniedziałek w Gdańsku z młodzieżą z Polski, Niemiec i Czech, mówił o relacjach polsko-niemieckich, że są "znakomite jak nigdy".

Propozycję i realną szansę na objęcie przez Donalda Tuska stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej należy traktować jako ogromny sukces Polski i docenienie osobistych zasług i umiejętności premiera - powiedział w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Zaznaczył jednak, że należy poczekać na ostateczny wybór Tuska.

W Grabarce (Podlaskie) trwają we wtorek obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego. To najważniejsza uroczystość w tym sanktuarium. Wśród gości jest prezydent z małżonką. Przybyła też delegacja greckich mnichów z relikwiami św. Marii Magdaleny.

- Obserwujemy autentyczne łamanie fundamentalnych zasad, na których opiera się europejska architektura bezpieczeństwa - powiedział Bronisław Komorowski po spotkaniu prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w Warszawie. Przywódcy wspólnie uznali, że otwarte pogwałcenie zasad przez Rosję wymaga stanowczej i solidarnej reakcji świata zachodniego, w tym NATO.

Prezydent dla Janusza Palikota zmienił rozporządzenie (zarządzenie - red.) o składzie Rady Bezpieczeństwa Narodowego specjalnie, aby umieścić tam człowieka, który mówi, że Polska nie potrzebuje granic - powiedział Marek Jurek z partii Prawica Rzeczpospolitej w niedzielnych "Faktach po Faktach". Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej odpowiada, że Jurek się myli i oczekuje sprostowania.

- Chciałem podziękować za poświęcenie poległych Polaków. Składamy hołd Polakom, którzy walczyli za naszą wolność - powiedział prezydent Francji Francois Hollande podczas uroczystości w Urville-Langannerie na cmentarzu żołnierzy polskich w ramach obchodów 70. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii.

Prezydent Bronisław Komorowski weźmie w sobotę w Kijowie udział w inauguracji prezydentury Petra Poroszenki - poinformował w poniedziałek Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne.

- Polska na jesiennym szczycie NATO poruszy sprawę obrony terytorium państw Sojuszu - zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghem Rasmussenem. Dodał, że ta kwestia powinna być na pierwszym miejscu dla NATO. Z kolei Anders Fogh Rasmussen podkreślał: - Nasze zobowiązane zbiorowej obrony jest twarde jak skała.

Prezydent Bronisław Komorowski posadził we wtorek w Lublinie "Dąb Wolności" upamiętniający 25. rocznicę wolności w Polsce. Prezydent zachęcał, aby każdy we własnym zakresie posadził drzewo z tej okazji.

W poniedziałek wczesnym popołudniem Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano w jego rzymskiej rezydencji na Kwirynale. Rozmowy podczas śniadania roboczego były ostatnim punktem trzydniowej wizyty polskiego prezydenta we Włoszech. - Jestem przekonany, że po tej rozmowie, będzie łatwiej o jednolite stanowisko Unii Europejskiej, także w kwestiach sankcji nakładanych na Rosję - powiedzial prezydent.