Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Tylko 40 proc. wyborców, którzy w 2010 r. wybierali Bronisława Komorowskiego na prezydenta oddało w niedzielnych wyborach do sejmików swój głos na Platformę Obywatelską - wynika z sondażowych wyników Ipsos dla TVN24. Zdecydowanie bardziej konsekwentni w swoich wyborczych preferencjach byli głosujący przed czterema laty na Jarosława Kaczyńskiego - prawie 77 proc. z nich zagłosowało teraz na PiS.

Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę do złożenia wizyty w Warszawie 17 grudnia. Zaproszenie zostało przyjęte. Wcześniej - 20 listopada - prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie pojadą do Kiszyniowa.

- To są wyjątkowe wybory. Wybory, w których, szanując wszelkie sympatie politycznej natury, wszelkie różnice ideowe i partyjne możemy decydować o tym, co nas wszystkich, pomimo różnic łączy - powiedział w specjalnym orędziu prezydent Bronisław Komorowski. - Jeśli nie wiemy, na kogo głosować, porozmawiajmy o tym z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami, zajrzyjmy na strony internetowe. Pamiętajmy: mamy głos, mamy wybór, mamy udział w ważnej decyzji - apelował.

Dostarczenie paru armat nie pomoże, bo przewaga Rosji wciąż będzie bardzo duża, trzeba pomagać w reformach - powiedział w "Kropce nad i" prezydent RP Bronisław Komorowski. Jego zdaniem, Ukrainie potrzebna jest głęboka reforma. - Zostawmy trochę te sprawy Ukraińcom. To jest ich terytorium - dodał Komorowski.

Polska stara się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19, w związku z tym już dzisiaj sygnalizujemy, że będziemy próbowali uruchomić proces reformowania tej organizacji - poinformował Bronisław Komorowski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. Prezydent przebywa w Nowym Jorku, gdzie o godz. 21.15 polskiego czasu wygłosi przemówienie podczas debaty generalnej 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Wolność nie była Polsce dana, wyrwaliśmy ją pazurami, dlatego chcemy się nią dzielić - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w wykładzie na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Podkreślił, że Polska chce, by Ukraina była "po dobrej stronie mocy". Komorowski rozmawiał też z prezydentem USA Barackiem Obamą.

W czwartek o godzinie 19 desygnowana na premiera Ewa Kopacz spotka się z Bronisławem Komorowskim, by przedstawić mu skład nowego rządu. Kopacz zapowiedziała, że prezydent będzie pierwszą osobą, która pozna nową Radę Ministrów. Opinia publiczna ma uzyskać informację o jej składzie w piątek o godz. 10.

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął we wtorek wieczorem dwudniową wizytę w Berlinie. W środę z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej Komorowski, jako pierwszy z polskich prezydentów, wystąpi w niemieckim Bundestagu.

Omówiliśmy sytuację na Ukrainie, relacje z Rosją oraz ustalenia szczytu NATO w Newport - poinformował Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podkreślił, że była pełna akceptacja dla przeznaczania od 2016 roku w budżecie państwa 2 proc. PKB na obronność. Teraz to 1,95 proc.

- Nic tak bardzo nie hamuje agresora jak przekonanie, że ma przed sobą nie ofiarę, ale mocnego przeciwnika - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezydent Bronisław Komorowski. Odnosząc się do zagrożenia, jakie Rosja tworzy w Europie, prezydent ocenił, że "trzeba porzucić przekonanie, że świat nie pójdzie w złą stronę". NATO zrozumiało to m.in. dzięki Polsce i w tej chwili jednomyślnie uznaje Moskwę za wroga - wyjaśniał dalej prezydent.