Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

O współpracy gospodarczej oraz w zakresie polityki bezpieczeństwa rozmawiali w Tokio prezydent Bronisław Komorowski i premier Japonii Shinzo Abe. Obaj uznali, że rosyjska, nielegalna aneksja Krymu to poważne zagrożenie dla pokoju.

- Nie unikam debat, nawet na tematy trudne - zapewniał Bronisław Komorowski w "Kropce nad i" w TVN24. - Problem w tym, że to środowisko mojego konkurenta z PiS odmawiało jakiejkolwiek debaty w ramach Kancelarii Prezydenta przez 5 lat. Proszę wybaczyć, żebym ja po pięciu latach biegł, tylko dlatego, że pan kandydat (Duda - red.) mnie wzywa - dodał.

Prezydent Bronisław Komorowski - działacz opozycji demokratycznej, b. szef MON i b. marszałek Sejmu - ogłosił, że będzie ponownie ubiegał się o najważniejszy urząd w państwie. - Zachęcają mnie wysokie oceny mojej pracy, widzę akceptację modelu prezydentury opartej o dialog i współpracę - podkreślił.

Prezydent Bronisław Komorowski wystosował w środę depeszę kondolencyjną do prezydenta Francji Francois Hollande'a. Potępił w niej atak na siedzibę tygodnika "Charlie Hebdo" w centrum Paryża oraz przekazał w imieniu narodu polskiego wyrazy współczucia i solidarności. Premier Ewa Kopacz powiedziała, że atak w Paryżu to zamach na podstawowe wartości Europy: demokrację i wolność słowa. Skierowała też słowa współczucia do rodzin i bliskich ofiar.

- Nic nie wskazuje na to, żeby głowa państwa rosyjskiego się do Polski wybierała - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat prof. Tomasz Nałęcz o ewentualnym udziale Władimira Putina w uroczystościach z okazji 70. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, do których dojdzie w końcu stycznia.

Dziś mija 25. rocznica uchwalenia przez Sejm ustawy o zmianie konstytucji PRL. To wówczas przywrócono godło z orłem w koronie, a państwo z PRL stało się Rzecząpospolitą Polską.

Polska jest gotowa sprzedawać Ukrainie broń - oświadczył w środę Bronisław Komorowski w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Stwierdził, że przedstawiciele obu państw będą pracować nad rozwojem stosunków dwustronnych. - Polska jest największym adwokatem Ukrainy - ocenił prezydent Ukrainy.

Prezydent Bronisław Komorowski odniósł się podczas swojej wizyty w Czechach do raportu amerykańskiego Senatu. Nazwał istnienie tajnych więzień na terenie Polski "cudzymi grzechami". - Sprawa więzień CIA w Polsce budzi międzynarodowe zainteresowanie - przyznał Komorowski.

Raport komisji Senatu USA w sprawie więzień CIA i praktyk stosowanych przez Agencję po 11 września 2001 r. może posłużyć jako wskazówka co do dalszego prowadzenia śledztwa w tej sprawie przez polską prokuraturę - ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, podkreślając, że raport to sprawa dla prokuratury, oświadczył, że im mniej na ten temat debaty politycznej, tym lepiej.

Jarosław Kaczyński może podać rękę Bronisławowi Komorowskiemu, ale "do tego muszą być odpowiednie okoliczności" - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Piotr Gliński, przewodniczący Rady Programowej PiS. Wyjaśnił, że chodzi o przeprosiny, na które czeka prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Albo chcemy ulepszać demokrację, (...) albo kwestionujemy wszystko - stwierdził senator Marek Borowski.

Podtrzymywanie dialogu z Rosją jest konieczne, ale nie należy mieć przy tym "naiwnych nadziei", że przyniesie on szybkie i pozytywne rezultaty – ocenił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski podczas gali kończącej pierwszy dzień obrad Warsaw Security Forum.

W stronę Bronisława Komorowskiego, Milosza Zemana i Joachima Gaucka poleciały w poniedziałek jajka. Prezydenci Polski i Niemiec przyjechali do Pragi na zaproszenie prezydenta Czech z okazji obchodów 25. rocznicy aksamitnej rewolucji. Czeskie media piszą, że atak jajkami wymierzony był w Zemana, przeciwko któremu zorganizowano demonstrację. Na incydent błyskawicznie zareagowała ochrona, która rozłożyła nad prezydentami parasole.