Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Ochrona najwyższych funkcjonariuszy państwa w Polsce jest fatalna - podsumował prezes PiS, komentując incydent w Łucku. Jarosław Kaczyński stwierdził, że służby dopuściły do sytuacji, w której bez trudu można było pozbawić życia prezydenta Komorowskiego.

Za niedopuszczalny uznało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych atak na prezydenta Komorowskiego jajkiem w Łucku. Jak podają ukraińskie media, sprawca, to nie nacjonalista, a członek antyfaszystowskiej Słowiańskiej Gwardii. Potwierdza to szef tej organizacji, zaś według strony internetowej Zaporoża, która pierwsza o tym poinformowała, "prawdopodobną przyczyną działania była prowokacja".

- Kaszubi są solą tej ziemi, są solą północnej Polski, polskiego morza, tego co najcenniejsze w wymiarze ogólnonarodowym - powiedział prezydent Bronisław Komorowski do uczestników XV Światowego Zjazdu Kaszubów we Władysławowie.

PSL zagłosuje za odrzuceniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych - poinformował rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Podobną decyzję zapowiada SLD. Krytycznie weto prezydenta ocenia też PiS. - Nie zgadzamy się na likwidację Polski powiatowej - uznał Mariusz Błaszczak. Decyzji Bronisława Komorowskiego broni minister sprawiedliwości Marek Biernacki. - To był projekt niewykonalny dla ministra sprawiedliwości - ocenił. Zadowolony jest jego poprzednik, Jarosław Gowin.

- Dobry klimat dla dużej rodziny, to dobry klimat dla jednej trzeciej dzieci w Polsce. Dlatego będziemy starać się przekonać rząd do wprowadzenia ulg, a samorządy do kart dla rodzin wielodzietnych - ogłosił prezydent Bronisław Komorowski podczas I Ogólnopolskich Dniach Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim. Opowiadał też o swojej - wielodzietnej - rodzinie.

Prezydent Bronisław Komorowski przed podjęciem decyzji ws. ustawy o okręgach sądowych chce spotkać się z ministrem sprawiedliwości, szefem Krajowej Rady Sądownictwa oraz przedstawicielami klubów parlamentarnych - poinformowała we wtorek szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Ustawa łagodząca wymogi dostępu do 50 zawodów trafi do podpisu prezydenta. W czwartek Sejm przyjął ponad 140 poprawek zaproponowanych przez Senat do tego aktu prawnego, który jest pierwszą transzą deregulacji.

Ściganie z urzędu sprawców gwałtów przewiduje nowelizacja przepisów karnych, która trafi teraz do podpisu prezydenta. W czwartek Sejm przyjął jedną z dwóch senackich poprawek do ustawy.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą roczny, płatny urlop dla rodziców po urodzeniu ich dziecka. Urlopy przewidziane przez nową ustawę wchodzącą w życie 17 czerwca będą przysługiwały rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku.

- Jest dobry klimat dla rodziny - powiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z przedstawicielami środowisk politycznych, które rozpoczęło konsultacje ws. prezydenckiego programu polityki rodzinnej. Zawiera on 44 rekomendacje dotyczące poprawy sytuacji demograficznej w Polsce.

Prezydent Bronisław Komorowski, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, prof. Ewa Łętowska oraz b. opozycjonista Władysław Frasyniuk zostali laureatami tegorocznych nagród Konfederacji Lewiatan. Przyznane po raz dziewiąty statuetki wręczono w środę wieczorem w Filharmonii Narodowej.