Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski w drugim dniu oficjalnej wizyty w Turcji odwiedził polską osadę pod Stambułem – Adampol, po turecku Polonezkoy ("polska wieś"). Zwiedził tam polski cmentarz i kościół katolicki, gdzie co sobotę odprawiana jest msza po polsku.

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę po południu z przebywającym w Warszawie przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Później rozmowę z politykiem odbył premier Donald Tusk. Tematem rozmowy była m.in. sytuacja na Ukrainie.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas drugiego dnia wizyty na Bliskim Wschodzie, po rozmowach z przedstawicielami Izraela, spotkał się dla przeciwwagi z przedstawicielami Autonomii Palestyńskiej. Jej przywódcy, Mahmudowi Abbasowi, życzył powodzenia w budowie własnego państwa.

- Jesteśmy wrażliwi na wszelkie przejawy antysemityzmu na świecie i w Polsce - deklarował w poniedziałek w Jerozolimie prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Izraela Szimon Peres podkreślił, że polskie władze zajmują jasne stanowisko przeciwko antysemityzmowi. Przypomniał również, że Izrael "właściwie urodził się w kolebce Polski".

Przedstawicielki żydowskich organizacji wezwały Bronisława Komorowskiego do wywarcia presji na rząd w celu uregulowania zwrotu żydowskiej własności prywatnej zagrabionej w czasach Holocaustu. "Polska jest jedynym ważnym krajem w Europie Środkowej i Wschodniej oraz krajem członkowskim Unii Europejskiej bez takiego prawa" - napisały Colette Avital i Lilli Haber.

Osoby prowadzące w stanie nietrzeźwości pojazdy inne niż mechaniczne, np. rower będą odpowiadały za wykroczenie, a nie jak do tej pory za przestępstwo - zakłada podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu postępowania karnego. Podniesiona zostanie też minimalna kwota, po przekroczeniu której kradzież będzie traktowana nie jak wykroczenie, ale jak przestępstwo. Zmiany mają prowadzić do skrócenia czasu trwania i usprawnienia procesów.

Dzięki koncyliacyjnemu stylowi prezydentury i promowaniu uniwersalnych wartości Bronisław Komorowski pozostaje jednym z niewielu popularnych polityków w kraju podzielonym po katastrofie smoleńskiej - pisze brytyjski tygodnik "The Economist".

Od stycznia 2014 r. organizacje płatnicze, jak Visa czy Mastercard, będą miały pół roku na obniżenie stawek opłat interchange do 0,5 proc. wartości transakcji. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy dotyczącej usług płatniczych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.