Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina

Franciszek wysyła abp. Hosera do Medjugorje

Ordynariusz warszawsko-praski arcybiskup Henryk Hoser został mianowany przez papieża Franciszka specjalnym wysłannikiem Stolicy Apostolskiej do Medjugorje - podał Watykan. Jak wyjaśnił, celem misji ma być zapoznanie się z "sytuacją duszpasterską".

Bośnia pamięta o wojnie. Tysiące ludzi w Sarajewie złożyły hołd Aleppo

W środę 14 grudnia w stolicy Bośni i Hercegowiny Sarajewie ulicami przemaszerowały tysiące ludzi, którzy wyrazili w ten sposób solidarność z mieszkańcami Aleppo. 21 lat temu, w lipcu 1995 r. w enklawie Srebrenicy we wschodniej Bośni serbskie formacje pod dowództwem gen. Ratka Mladicia wymordowały ponad 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców i zgwałciły wiele kobiet.

Obrońcy Mladicia: to żołnierz, nie potwór

Oskarżony o ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości były dowódca sił Serbów bośniackich Ratko Mladić nie jest potworem, lecz żołnierzem i powinien zostać uniewinniony - argumentowali w piątek obrońcy w trwającym od czterech lat w Hadze procesie.

10 lat za gwałty w czasie wojny w Bośni

Były żołnierz sił bośniackich Serbów został w czwartek skazany w Sarajewie na 10 lat więzienia za kilkakrotne zgwałcenie bośniackiej Muzułmanki w miejscowości Focza na początku trwającej w latach 1992-1995 wojny w Bośni.

Nie ochronili tysięcy ludzi. Chcą oskarżyć rząd za "misję niemożliwą"

Około stu holenderskich żołnierzy sił pokojowych ONZ chce wnieść skargę przeciwko rządowi Holandii, który wysłał ich w 1995 r. do obrony Srebrenicy, muzułmańskiej enklawy w Bośni i Hercegowinie, gdzie siły bośniackich Serbów zabiły 8 tys. muzułmanów. Zbrodnia ta jest uznawana za największy masowy mord w Europie od II wojny światowej.

40 lat za ludobójstwo. Karadżić apeluje

Były przywódca bośniackich Serbów Radovan Karadżić formalnie odwołał się w piątek od wyroku trybunału ONZ, który w marcu skazał go na 40 lat więzienia za zbrodnie popełnione w czasie wojny bośniackiej. Karadżić oświadczył, że jego proces był nieuczciwy.

Ważny gest przywódcy Bośni i Hercegowiny

Przywódca Bośni i Hercegowiny, Bakir Izetbegović, jako pierwszy boszniacki polityk w tym kraju uczcił pamięć serbskich mieszkańców Sarajewa zabitych podczas wojny domowej w latach 90. przez członków armii bośniackiej.

Tłumy na otwarciu meczetu. "Nowy początek w pojednaniu"

Do Banja Luki w serbskiej części Bośni i Hercegowiny na otwarcie zrekonstruowanego XVI-wiecznego meczetu Ferhadija, w sobotę, w 23. rocznicę zburzenia tego wybitnego dzieła architektury podczas wojny na Bałkanach, przybyło ponad 10 tys. ludzi.

20 lat czekania na sprawiedliwość. Dziś najważniejszy wyrok od czasów Norymbergi

Ciążą na nim dwa zarzuty ludobójstwa, pięć zarzutów zbrodni przeciwko ludzkości i cztery zarzuty popełnienia zbrodni wojennych. Bałkany czekają tylko na jeden wyrok: dożywocie. Pojawiają się jednak pytania o to, ile zbrodni Radovana Karadżicia prokuratorom udało się rzeczywiście udowodnić. W czwartek Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii wyda wyrok.