Białoruś

Białoruś

Białoruskie władze wyraźnie dają do zrozumienia, że nie interesuje ich umieszczenie na swoim terytorium rosyjskiej bazy lotniczej. Zabiegał o to Władimir Putin, aby symbolicznie odpowiedzieć na „ekspansję NATO”. - Naszym zdaniem nie ma potrzeby dalszej dyskusji nad umieszczeniem bazy na Białorusi - stwierdził szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej, wzmacniając wcześniejsze sygnały z Mińska.

Białoruski gej, ciężko pobity w ubiegłym roku przez byłego nauczyciela, zmarł w mińskim szpitalu – poinformował były szef organizacji obrony praw człowieka GejBiełaruś Siarhiej Androsienka. Zabójca wyszedł w tym roku z więzienia na mocy amnestii.

Kary grzywny wymierzył sąd w Mińsku dwóm białoruskim opozycjonistom za udział w zorganizowanym bez zezwolenia wiecu przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej – podało Radio Swaboda.

W społeczeństwie białoruskim nagromadziła się masa krytyczna oczekiwań, które należy zaspokoić - oświadczył we wtorek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Na posiedzeniu z udziałem rządu zwrócił uwagę przede wszystkim na kwestie gospodarcze, jak bezrobocie, wydajność pracy i sposób kształtowania cen, z którego ludzie są "bardzo niezadowoleni i mają rację".

Urzędujący szef państwa Alaksandr Łukaszenka zdobył 83,47 proc. głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich – wynika z ostatecznych wyników podanych w piątek przez Centralną Komisję Wyborczą. CKW nie uwzględniła skargi opozycjonistki Tacciany Karatkiewicz.

Unia Europejska szykuje się do zniesienia do końca miesiąca sankcji wobec prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki i około 150 oficjeli - powiedział w poniedziałek szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius. Sankcje mają być zniesione tymczasowo - na cztery miesiące.

Może mu zazdrościć nawet Władimir Putin. Rządzi żelazną ręką już od 21 lat i nadal będzie prezydentem Białorusi. Aleksandr Łukaszenka wygrał wybory prezydenckie z 84 proc. poparciem. Gośćmi programu "Otwarcie dnia" w tym temacie byli Małgorzata Nocuń z dwumiesięcznika "Nowa Europa Wschodnia oraz Zmicer Jahorau z biełsat.eu.

Obserwatorzy niezależnej kampanii „O wolne wybory” stwierdzili łamanie konstytucji i ordynacji wyborczej Białorusi na wszystkich etapach zakończonych w niedzielę wyborów prezydenckich. Wyniki monitoringu ogłosili w poniedziałek. Więcej w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Łukaszenka wygrał wybory prezydenckie na Białorusi. Zdobył 83,49 proc. głosów - podała Centralna Komisja Wyborcza. Trzej liderzy białoruskiej opozycji, w tym dwaj opozycyjni kandydaci na prezydenta z 2010 r., wezwali społeczność międzynarodową, by nie uznała wyników. Ogłosili też start kampanii "Władza narodowi!".

Alaksandr Łukaszenka wygrał wybory prezydenckie na Białorusi. Zdobył 83,49 proc. głosów - podała Centralna Komisja Wyborcza. Oznacza to, że potwierdziły się wcześniejsze sondaże mówiące o tym, że urzędujący szef państwa zdobył ponad 80 procent głosów.

Po wyborach prezydenckich życie na Białorusi się nie zmieni. Alaksandr Łukaszenka nadal będzie rządzić krajem. Jak długo? "Do Koli" - padła kiedyś odpowiedź na antenie białoruskiego radia. Jedenastoletni Mikałaj Łukaszenka musi jednak dorosnąć. Ale zanim to nastąpi, ojciec wprowadza go w tajniki sprawowania władzy.

Kilka tysięcy osób wzięło w sobotę udział w zorganizowanym przez białoruską opozycję bez zezwolenia władz marszu w Mińsku na rzecz wolnych wyborów. Liderzy opozycji zapowiedzieli, że nie planują żadnych akcji na niedzielę, czyli dzień wyborów prezydenckich.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że przypadek nagrodzonej w czwartek literacką Nagrodą Nobla Swiatłany Aleksijewicz świadczy o tym, że w jego kraju można tworzyć i wypowiadać swoje zdanie. Ministerstwo Oświaty poinformowano zaś, że są plany włączenia jej utworów do programu nauczania w szkole średniej.