Bankowość

Bankowość

Jacek Rostowski uważa, że za spowolnienie gospodarcze częściowo odpowiedzialna jest Rada Polityki Pieniężnej.

- RPP nie może sobie pozwolić na przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Szef NBP stwierdził również, że zmiany stóp procentowych powinny być dokonywane w sposób stopniowy.

Poziom inflacji bazowej wg. NBP w październiku wyniosła 1,9% w stosunku do zeszłego roku. Oczekiwano 1,75%. Zdaniem prof. Mariana Nogi z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, byłego członka RPP, dane te są jednoznacznie pozytywne dla obniżki stóp procentowych w grudniu.

Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Wyjaśnia, że ostrożna obniżka stóp procentowych o 25 pb to efekt wciąż wysokiej inflacji.

Dobra wiadomość dla wszystkich mających kredyty w złotych. Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Raty powinny zmaleć. Dla ekonomistów środowa decyzja RPP nie jest zaskoczeniem. - Było to niemal pewne - komentuje Adam Antoniak z Banku Pekao.