Bankowość

Bankowość

Większość miliardów euro, które Rosjanie zdążyli wycofać z Cypru, lub uda im się to jeszcze zrobić, trafi do innego kraju UE. Eksperci najczęściej wskazują Łotwę - byłą republikę ZSRR, z dużą populacją Rosjan, z niskimi podatkami i perspektywą wejścia do strefy euro już w 2014 roku.

Andreas Artemis, prezes Bank of Cyprus złożył rezygnację ze stanowiska. Specjalnym administratorem największego cypryjskiego banku komercyjnego został Dinos Christofides. Agencji Reutera powiedział we wtorek, że został mianowany przez bank centralny. Pracownicy Bank of Cyprus obawiają się jego upadku.

Cypryjskie banki, nieczynne od 10 dni, pozostaną zamknięte do czwartku, a nie do wtorku jak wcześniej zakładano - poinformował w poniedziałek wieczorem Bank Centralny Cypru.

Cypr osiągnął z Grecją porozumienie w sprawie sprzedania greckich filii cypryjskich banków, które kupi grecki Pireus Bank - poinformował urząd prezydenta Cypru.

Szef banku centralnego Cypru Panikos Demetriades zapowiedział restrukturyzację sektora bankowego, tak aby zapobiec niekontrolowanym bankructwom i chaosowi. Przyciśnięty do muru rząd cypryjski pracuje intensywnie nad kolejnymi propozycjami, które pozwoliłyby otrzymać miliardy euro pomocy. Eurogrupa deklaruje gotowość wsparcia, pod warunkami.

Pracownicy cypryjskiego Popular Banku starli się z policją przed budynkiem parlamentu. Powodem zamieszek były pogłoski o tym, że drugi największy pożyczkodawca w kraju ma zostać sprzedany. Restrukturyzację sektora bankowego zapowiedział w czwartek szef banku centralnego Cypru Panikos Demetriades.

Unia Europejska chce przekonać cypryjski rząd, aby w celu uniknięcia bankructwa na długi okres zamroził kapitał w bankach - informuje anonimowe unijne źródło zbliżone do negocjatorów. W cypryjskich bankach złożone są już zlecenie przelewów na nawet 7 mld euro. Taka suma natychmiast opuściłaby Cypr po otwarciu banków. Ale to najwcześniej we wtorek.

Europejski Bank Centralny dał Cyprowi czas do poniedziałku na uzgodnienie planu ratunkowego ze strefą euro i MFW, grożąc, że jeśli porozumienia nie będzie, odetnie po tym terminie udostępnianie funduszy cypryjskim bankom.

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis oświadczył w środę wieczorem, że w czwartek przedstawi liderom politycznym kraju awaryjny plan sfinansowania pakietu ratunkowego - podała cypryjska telewizja.

Polski sektor bankowy jest jednym z najbezpieczniejszych w Europie - ocenił w "Jeden na Jeden" w TVN24 były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, odnosząc się do zamieszania wokół opodatkowania cypryjskich depozytów. Jego zdaniem, Polacy mogą się czuć bezpiecznie i nie muszą wycofywać z banków swoich pieniędzy.

Rząd Cypru idzie na ustępstwa i łagodzi zapisy ustawy o opodatkowaniu depozytów bankowych. Zwolnione z opłaty miałyby być oszczędności nie przekraczające 20 tys. euro. Czy to skłoni parlament do przyjęcia ustawy? Jeszcze dziś rano rzecznik rządu był pesymistą. Sprawą środków oszczędnościowych, które wywołały chaos na wyspie i gorącą debatę w Europie, parlament zajmie się dziś po południu.

Cypryjskie władze podjęły decyzję o zamknięciu wszystkich banków we wtorek i środę - podaje agencja Reutera. Ma to być zabezpieczenie związane z głosowaniem przez parlament nad kontrowersyjną ustawą o specjalnym podatku od wkładów bankowych. Perspektywa zabrania przez władze od kilku do kilkunastu procent oszczędności wywołała falę oburzenia i paniki. Protestuje nawet Rosja.

Władimir Putin zabrał głos w dyskusji na temat planowanego przez Cypr opodatkowania wkładów bankowych. Prezydent Rosji miał nazwać ten pomysł "nieuczciwym, nieprofesjonalnym i niebezpiecznym". Z kolei premier Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że jest to "konfiskata cudzych pieniędzy". Nie jest tajemnicą, że wielu najbogatszych Rosjan ma miliony dolarów w cypryjskich bankach.

Prezydent Cypru Nikos Anastassiadis wezwał parlament cypryjski do poparcia podjętej w Brukseli decyzji opodatkowania wszystkich depozytów na wyspie. Zastrzegł jednak, że bez względu na to, jaki będzie wynik głosowania, uzna ten rezultat.

Cypryjski parlament rozważa opodatkowanie wszystkich depozytów na wyspie w celu ocalenia kraju przed bankructwem. Opłata ma być ściągnięta nie tylko od Cypryjczyków, lecz także od cudzoziemców, mających konta w cypryjskich bankach. To rozwiązanie może być bolesne dla Rosjan - ci, wedle szacunków, mają w cypryjskich bankach ok. 20 miliardów euro.

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła dziesiąty raz z rzędu wzrosty indeksu Dow, natomiast S&P 500 jest już tylko o włos od rekordu wszech czasów z 2007 roku. Wzrostom na amerykańskiej giełdzie sprzyjały tym razem lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmie SKOK-i - zadecydował w piątek Sejm. To krok, który sprawi, że Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe będą działały teraz na takich samych zasadach jak banki.