Bankowość

Bankowość

- Ludzi to irytuje, ale nic nie robią, bo najczęściej po prostu nie wiedzą, że sprzedawca nie ma prawa narzucać im minimalnej kwoty płatności kartą - mówią eksperci. Skąd bierze się problem? Przede wszystkim z bardzo wysokich prowizji. Ale nie tylko. Bo ich obniżanie nie przekłada się na to, że kartki z informacją "płatność od ..." znikają. - Liczymy, że sytaucja rozwiąże się samoistnie - przyznają politycy. Dzięki nowym przepisom. Ale czy na pewno?

2 miliardy 800 milionów za aktywa na poziomie blisko 32-uch miliardów. PKO BP przejmuje Nordeę wycenianą przez giełdę na dwa miliardy złotych. Koszty integracji to 215 milionów. Największy Polski bank oczekuje po tej transakcji wzrost zysku na akcję o 10-ęć procent. Pytanie jak PKO BP zagospodaruje przejmowane w ramach transakcji towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ? Jak rozwiąże sprawę finansowanie portfela kredytowego Nordei, który przekracza 26-ść miliardów podczas gdy skandynawska spółka zebrała z depozytów tylko niespełna 15-ście miliardów i finansowała się pożyczkami od spółki matki ? Naszym gościem był Zbigniew Jagiełło – prezes PKO BP

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde była w czwartek przesłuchiwana przed sądem w Paryżu przez ponad 12 godzin w związku z jej rolą w tzw. aferze Tapie w 2008 r. kiedy sprawowała urząd ministra gospodarki i finansów Francji. W piątek znów stawiła się na przesłuchanie.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o SKOK-ach, która ma zwiększyć bezpieczeństwo ulokowanych tam pieniędzy. Część przepisów zamierza jednak skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

- Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde potwierdziła w czwartek, że zostanie w maju przesłuchana przez francuski sąd w związku z ugodą finansową na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie. Wcześniej informowały o tym media.

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych rozpoczęła się w poniedziałek pierwsza sesja, podczas której inwestorzy korzystają z nowego systemu UTP. Jest on szybszy, sprawniejszy i bardziej nowoczesny od poprzedniego. Giełda podkreśla, że przyciągnie on więcej zagranicznych graczy.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 3,25 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Ekonomiści przewidują, że taki stan będzie prawdopodobnie utrzymany do końca roku.

Ochroniarze przed bankami, policja na ulicach - tak Nikozja przygotowywała się na otwarcie banków po kilkunastodniowej przerwie. Chwilę po godz. 11.00 czasu polskiego banki zostały otwarte. Będą one pracować kilka godzin, a klienci muszą się liczyć z ograniczeniami m.in. dotyczących wysokości przelewów, kwot pobieranych za granicą za pomocą kart oraz ilości gotówki wywożonej z kraju. W środę do Banku Centralnego przyjechały ciężarówki z konterenami wypełnionymi pieniędzmi.

Wielu Polaków, patrząc na to, co dzieje się na Cyprze, zadaje sobie pytanie, czy my także powinniśmy się obawiać? Takiego krachu finansów raczej nie. Ale ta kryzysowa sytuacja ujawniła - niebezpieczny dla wszystkich w Unii - precedens. Po raz pierwszy - w obliczu bankructwa kraju - spróbowano sięgnąć do prywatnych oszczędności. A to, jak przyznają eksperci, podważyło zaufanie do banków i instytucji finansowych, także w Polsce.