Bankowość

Bankowość

Nie wykluczam w lipcu wniosku o obniżkę stóp procentowych. Wszystko jednak zależy od tego, co nam pokaże przygotowana przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcja PKB i inflacji. Po decyzji EBC prawdopodobieństwo obniżek stóp zwiększyło się, ale szansa w lipcu może być niewielka. Zakres i głębokość naszej wiedzy będą większe we wrześniu - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

W czasie rozmowy Belka-Sienkiewicz projekt założeń do zmian w ustawie o NBP nie był jeszcze publicznie dostępny - ustalił tvn24bis.pl. Nie oznacza to, że dokument powstał dopiero po rozmowie, bo mógł istnieć od jakiegoś czasu i krążyć pomiędzy ministerstwami. W obiegu publicznym pojawił się dopiero miesiąc później, po spotkaniu prezesa NBP z szefem MSW. Premier zaprzeczał, jakoby projekt był "owocem tej rozmowy", a cały proces powstawania projektu nazwał "przejrzystym". Dokumenty Rządowego Centrum Legislacji sugerują jednak coś zupełnie innego.

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział szybkie przedstawienie koncepcji stworzenia Banku Eksport-Import, który miałby wspierać przedsięwzięcia polskich firm na zagranicznych rynkach uważanych za ryzykowne. Bank ma powstać jeszcze w tym roku.

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego będzie nadal wynosić 2,5 proc. w skali rocznej. - Stopy powinny być niezmienione co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku - twierdzi prof. Marek Belka, prezes NBP.

Dalsza ingerencja Rosji w sprawy na Krymie powinna spotkać się ze zdecydowaną reakcją Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a w konsekwencji nałożeniem na Moskwę dotkliwych sankcji - podkreśla "Financial Times".