Austria

Austria

Około 3700 imigrantów przedostało się w czwartek z Węgier do Austrii - poinformował rzecznik austriackiej policji. Ponieważ większość tych ludzi stara się dotrzeć przez Austrię do Niemiec, władze austriackie starają się zorganizować im transport. Z kolei na Węgrzech inna grupa ponad 3 tys. imigrantów została zatrzymana przez policję.

Pierwszy pociąg specjalny z 450 uchodźcami, którym władze Austrii i Niemiec w trybie nadzwyczajnym zezwoliły na przyjazd z Węgier, dotarł do stolicy Bawarii. Na nagraniu widać, jak zgromadzeni na dworcu w Monachium ludzie biją brawo przybyszom. Bawarskie władze spodziewają się przyjazdu nawet 10 tysięcy imigrantów w ten weekend.

29-letni Metody Iwanow został aresztowany w związku z makabrycznym odkryciem na austriackiej autostradzie, gdzie znaleziono ciężarówkę z ciałami 71 uchodźców. Jego rodzina i przyjaciele nie mogą jednak uwierzyć, by mężczyzna mógł mieć związek z przemytem ludzi. Materiał "Faktów z zagranicy" - oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Narciarze szusujący po austriackich, włoskich, francuskich czy szwajcarskich stokach będą w piątek musieli przygotować się na pochmurne niebo, prószący śnieg i ujemne wartości.

W południowej Austrii spadło wyjątkowo dużo śniegu. Tak obfite opady zdarzają się tu raz na 75-100 lat - informuje austriacka służba meteorologiczna ZAMG. Według prognoz, we wschodnim Tyrolu i w Górnej Karyntii do niedzieli przybędzie jeszcze pół metra, a miejscami nawet metr białego puchu.

Wiedeń rozszerza swoją ofertę dla krezusów, zwłaszcza tych pochodzących z krajów arabskich, azjatyckich, a także z Rosji. Do tej pory najbogatszą klientelę przyciągały do stolicy Austrii hotele, takie jak Sacher, Bristol, Imperial, a także "uliczka luksusu" Kohlmarkt. Teraz w ekspresowym tempie powstają kolejne niebotycznie luksusowe hotele i butiki.

Metalowe zapory stawiane przed nadejściem fali kulminacyjnej uchroniły wiele miejscowości nad Dunajem, Łabą i Wełtawą przed zalaniem. Jednym z miast, które "suchą stopą" przeszły przez powódź jest austriackie Grein, które schowało się za aluminiowym płotem. Dunaj miał 15 metrów wysokości, do szczytu zabezpieczeń zabrakło zaledwie 4 cm.