Austria

Austria

W obliczu ogromnej fali uchodźców Austria postanowiła zaostrzyć swe prawo azylowe. Od 15 listopada azyl będzie przyznawany tylko na czas określony. MSW poinformowało, że w poniedziałek porozumiały się w tej sprawie partie koalicji rządzącej.

Austria nie zamierza wznosić ogrodzeń na swych granicach. Płoty nie rozwiążą problemu uchodźców - powiedział kanclerz Werner Faymann. Natomiast minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner zapowiedziała, że Austria zbuduje płot na granicy ze Słowenią.

Szef PiS Jarosław Kaczyński jest eurosceptykiem, ale nie wrogiem Europy i umie docenić korzyści, jakie jego kraj odniósł dzięki członkostwu w Unii Europejskiej - ocenia austriacki dziennik "Die Presse". Gazeta uważa "jazgotliwe ostrzeżenia" przed nową władzą za przesadzone i podaje trzy przesłanki, dla których tak uważa. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Kontrole na przejściach granicznych w sąsiadujących ze Słowenią landach Karyntia i Styria na południu Austrii zostaną wzmocnione w sobotę w oczekiwaniu na zwiększoną falę migrantów po zamknięciu granicy węgiersko-chorwackiej - podała w piątek policja.

Skrajnie prawicowa i antyimigracyjna Austriacka Partia Wolności (FPOe) bardzo dobrze wypadła w niedzielnych wyborach regionalnych w landzie Górna Austria, odbierając głosy dwóm partiom centrowym. Głównym tematem kampanii był kryzys migracyjny.

Węgry będą zabiegały o poparcie dla działań podejmowanych, by powstrzymać falę migrantów na południowej granicy kraju z Chorwacją, podobnych do działań podjętych już na granicy z Serbią - oświadczył węgierski premier Viktor Orban. Węgier odniósł się też do austriackich zarzutów o "nazizm".

Kontrole graniczne zostały przywrócone również na granicy Niemiec z Czechami. - W celu zatrzymania przemytników ludzi i lepszego radzenia sobie z narastającym strumieniem azylantów - oznajmiła niemiecka policja. W środę do Niemiec wkroczyło 7266 imigrantów. To ponad dwa razy więcej ludzi niż we wtorek. Większość zjawia się na granicy z Austrią, gdzie już wcześniej przywrócono kontrole.

Ok. 700 imigrantów, którzy w środę wyruszyli z Salzburga, przekroczyło granicę Niemiec - poinformował rzecznik niemieckiej policji, dodając, że spodziewane jest przybycie kolejnych 700 osób. Tego dnia Niemcy zawiesiły połączenia kolejowe z austriackim miastem. Setki osób koczują więc na dworcu w Salzburgu.

Kanclerz Austrii Werner Faymann oznajmił, że wojsko pomaga austriackim służbom socjalnym i policji w radzeniu sobie z kryzysem imigracyjnym. O pomoc sił zbrojnych w tej sprawie zwróciło się ministerstwo spraw wewnętrznych Austrii.

Około 3700 imigrantów przedostało się w czwartek z Węgier do Austrii - poinformował rzecznik austriackiej policji. Ponieważ większość tych ludzi stara się dotrzeć przez Austrię do Niemiec, władze austriackie starają się zorganizować im transport. Z kolei na Węgrzech inna grupa ponad 3 tys. imigrantów została zatrzymana przez policję.