Austria

Austria

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker skrytykował decyzję Austrii o wprowadzeniu limitu dla migrantów, przekraczających granice tego kraju. Dodał, że KE sprawdza, czy decyzje te są zgodne z prawem UE. W odpowiedzi na tę krytykę austriacka minister spraw wewnętrznych poiformowała, że władze w Wiedniu nie zmienią decyzji.

Austria zamierza od piątku ograniczyć wjazd do kraju dla osób ubiegających się o azyl do 80 dziennie - poinformowała minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. Limit dla osób przejeżdżających tranzytem ma być ograniczony do 3,2 tys. na dzień.

- Z powodu utrzymującego się napływu uchodźców i migrantów ekonomicznych Austria zaostrzy kontrolę na swej południowej granicy oraz wprowadzi godzinowe i dzienne limity wpuszczanych osób - poinformowała we wtorek minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. W związku z tą decyzją większą liczbę policjantów na granicę z Serbią wysłała Chorwacja.

Podjęta w ostatnich dniach stycznia decyzja o zmianie polityki migracyjnej weszła w życie. Austriackie władze zamknęły przejście graniczne ze Słowenią, kończąc rozstawianie wielokilometrowego ogrodzenia. Od teraz wpuszczają do kraju jedynie 500 migrantów dziennie. Zamierzają też deportować dziesiątki tysięcy.

Austriacki kanclerz Werner Faymann zapowiedział, że kontrole graniczne zostaną „drastycznie” zwiększone. Austria ma dość bycia punktem na „szlaku bałkańskim”, którym migranci zmierzają ku Niemcom. W reakcji na ograniczania wprowadzane przez państwa UE, Serbia też podejmuje kroki w celu ograniczenia napływu obcokrajowców.

Austria zamierza zaostrzyć zasady wpuszczania migrantów na swoje terytorium. Jak zapowiedziała szefowa austriackiego MSW, osoby nie chcące wystąpić od razu o azyl, będą na miejscu zawracane. Austria to kolejne państwo, które zaostrza politykę migracyjną w obliczu niezdolności UE do całościowego poradzenia sobie z problemem. "Atmosfera polityczna wokół migrantów w Europie jest coraz bardziej napięta" - stwierdził dziennik "Financial Times".

Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) i Austriacka Partia Ludowa (OeVP) są w zasadzie zgodne co do tego, że Austria powinna w przyszłości wpuszczać na swe terytorium mniej uchodźców i mieć ich mniej - pisze we wtorek agencja APA. Obie te partie tworzące koalicję rządzącą znacznie różnią się jednak w kwestii osiągnięcia tego celu. Ich przywódcy wypowiedzieli się na ten temat we wtorek.

Strona austriacka przystąpiła do budowy krótkiego ogrodzenia na granicy ze Słowenią w rejonie wykorzystywanego przez licznych uchodźców przejścia granicznego - podała AFP. To pierwsze tego rodzaju ogrodzenie wznoszone w strefie Schengen.

17-latka, która uciekła z Austrii, aby dołączyć do tzw. Państwa Islamskiego, została najprawdopodobniej zamordowana przez dżihadystów podczas próby ucieczki. Władze austriackie nie skomentowały tej informacji, a rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że resort nie komentuje spraw indywidualnych.

Ukraina, polityka wschodnia i bezpieczeństwo w regionie to tematy rozmów, jakie prowadził w poniedziałek z szefami dyplomacji Szwecji i Austrii polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski - poinformowało w komunikacie MSZ.