Austria

Austria

Na dachu austriackiego parlamentu w Wiedniu wybuchł w piątek nad ranem pożar, informują lokalne media. Ogień został szybko opanowany przez straż pożarną, brak informacji o poszkodowanych.

Kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) w powtórnych wyborach prezydenckich w Austrii Norbert Hofer powiedział w poniedziałek, że chce dołączyć swój kraj do Grupy Wyszehradzkiej złożonej obecnie z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Powtórka drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii, planowana pierwotnie na 2 października, zostanie przełożona na 4 grudnia. Partie koalicyjne porozumiały się w tej sprawie z dwoma mniejszymi ugrupowaniami - poinformowała w poniedziałek agencja APA. Powodem przełożenia głosowania są wadliwe koperty z kartami do głosowania. Faworytem wyborów jest kandydat prawicowej Austriackiej Partii Wolności.

Minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Sobotka dopuścił możliwość przesunięcia wyznaczonej na 2 października drugiej tury wyborów prezydenckich, jeśli nie uda się na czas zastąpić wadliwych kart do głosowania pocztą prawidłowymi.

Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu określił w piątek Austrię mianem "stolicy radykalnego rasizmu" szerzącego się w Europie, w odpowiedzi na czwartkową zapowiedź kanclerza tego kraju, który chce zerwania rozmów dot. przyjęcia Turcji do Unii Europejskiej.

Były przywódca austriackich Zielonych Alexander Van der Bellen ostrzegł w piątek, że jego rywal w wyborach prezydenckich Norbert Hofer, kandydat Austriackiej Partii Wolności (FPOe), igra z ogniem wypowiedziami o możliwości referendum na temat członkostwa w UE.

Szefowie prawicowych, populistycznych ugrupowań z Austrii i Niemiec - Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Heinz-Christian Strache i Alternatywy dla Niemiec (AfD) Frauke Petry - zapowiedzieli w piątek stymulowanie "krytycznego wobec UE" ruchu w Europie.