Austria

Austria

Z powodu hakerskiego ataku strona internetowa parlamentu Austrii nie działała w niedzielę przez 20 minut - poinformował parlament w oświadczeniu. Jak zapewniono, nie doszło do utraty danych, jednak w sprawie ataku wszczęto dochodzenie.

Nowym prezydentem Austrii jest od czwartku 73-letni Alexander Van der Bellen, były szef Zielonych, który tego dnia złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Związkowym, obiema izbami parlamentu.

W Wiedniu aresztowano w piątek podejrzanego o działalność terrorystyczną - poinformowała austriacka policja, potwierdzając wcześniejsze doniesienia dziennika "Kronen Zeitung" na ten temat. Minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka przekazał natomiast na konferencji prasowej, że chodzi o 18-letniego obywatela Austrii z zapleczem migracyjnym.

Nie widać końca konfliktu między Rosją a Ukrainą, więc trzeba przynajmniej poprawić sytuację humanitarną na wschodzie Ukrainy - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem w Kijowie szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz.

Populistyczna, skrajnie prawicowa austriacka Partia Wolności (FPOe) podpisała w poniedziałek w Moskwie umowę o zacieśnieniu współpracy z partią Władimira Putina, Jedna Rosja, m.in. w kwestiach dotyczących spraw międzynarodowych - głosi komunikat FPOe.

Dom rodzinny Adolfa Hitlera w Braunau am Inn nie będzie zburzony, lecz po wywłaszczeniu obecnych właścicieli stanie się siedzibą organizacji charytatywnej - poinformował w czwartek premier landu Górna Austria Josef Puehringer. Plany zburzenia budynku spotkały się ze sprzeciwem.

34-letni Polak zginął od ciosów nożem podczas bójki w jednym z barów w Wiedniu. Jego 37-letni rodak został podczas tego zajścia ciężko ranny. Sprawca, prawdopodobnie Albańczyk, zbiegł z miejsca przestępstwa - podaje austriacka gazeta "Kronenzeitung".

Komentatorzy niemieckich dzienników podkreślają, że zwycięstwo Alexandra Van der Bellena w wyborach prezydenckich w Austrii dowodzi, iż możliwe jest powstrzymanie prawicowo-populistycznej i nacjonalistycznej fali przetaczającej się po Europie.

Według ogłoszonych w niedzielę wieczorem wstępnych wyników w drugiej turze wyborów prezydenckich w Austrii zwyciężył kandydat niezależny Alexander Van der Bellen, uzyskując 51,68 proc. głosów - informuje agencja APA. Gratulacje przesłał już m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Zbliżające się powtórne wybory prezydenckie w Austrii, w których duże szanse ma populistyczno-prawicowy kandydat Norbert Hofer, powinny być dzwonkiem alarmowym dla polityków głównego nurtu w Europie - komentuje w czwartek "Financial Times".