Austria

Austria

Miał wziąć udział w nieformalnych obchodach rocznicy nieudanego puczu wojskowego, do jakiego doszło w Turcji w lipcu 2016 roku, ale austriackie władze uznały, że jego wizyta stanowi "zagrożenie dla porządku publicznego". W tej sytuacji minister gospodarki Turcji Nihat Zaybekci dostał zakaz wjazdu na teren Austrii. Rzecznik tureckiego MSZ oświadczył, że taka decyzja dowodzi, iż Austria nie jest szczera w obronie demokratycznych wartości.

Minister spraw zagranicznych Austrii Sebastian Kurz został w sobotę na zjeździe Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) w Linzu zatwierdzony głosami 98,7 proc. delegatów jako szef tego ugrupowania.

Na szczycie należy skupiać się na tych tematach, w których można dojść do porozumienia – oświadczył w czwartek w Brukseli premier Węgier Viktor Orban, zaznaczając, że kwestia podziału migrantów między państwa członkowskie nie jest jednym z nich.

Szefowie wszystkich frakcji partyjnych austriackiej Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu) uzgodnili, że przyspieszone wybory do tego organu odbędą się 15 października - poinformował kierujący frakcją liberalnego ruchu NEOS Matthias Strolz. Pięcioletnia kadencja obecnego składu Rady Narodowej dobiegnie końca dopiero jesienią 2018 roku.

Minister spraw zagranicznych Austrii, 30-letni Sebastian Kurz został w niedzielę mianowany nowym przywódcą Austriackiej Partii Ludowej. Decyzję w tej sprawie zarząd OeVP podjął jednomyślnie. Kurz opowiada się za przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.

Dla Austrii model Unii Europejskiej różnych prędkości, który popierają Niemcy i Francja, nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz.

Austriacka policja poszukuje mężczyzny, który w mieście rodzinnym Hitlera, Braunau am Inn, ukazuje się publicznie w stroju jednoznacznie przypominającym przywódcę III Rzeszy - podała miejscowa prasa. Gloryfikowanie nazizmu jest w Austrii karalne.