Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Co najmniej 15 osób zginęło, a około 130 zostało rannych w pożarze, który wybuchł w hotelu w świętym mieście islamu - Medynie w Arabii Saudyjskiej. Według telewizji państwowej wszystkie ofiary śmiertelne pożaru to Egipcjanie. W hotelu było ok. 700 pielgrzymów.

Amerykański wywiad był zaangażowany w tajną transakcję kupna przez Arabię Saudyjską rakiet balistycznych DF-21 - twierdzi amerykański "Newsweek". Agenci CIA mieli sprawdzać, czy pociski na pewno nie mogą przenosić głowic jądrowych. Saudowie zakupili rakiety, by zyskać argument siły wobec Iranu.

Mieszkanka Kuwejtu została zatrzymana w Arabii Saudyjskiej za prowadzenie samochodu. Kobieta wiozła do szpitala chorego na cukrzycę ojca - poinformowała kuwejcka gazeta. Saudyjki od lat walczą o prawo do kierowania samochodem.

Około dwóch milionów muzułmanów gromadzi się od niedzieli, pierwszego dnia pielgrzymki hadżdż, w dolinie Mina, w pobliżu świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej, które pobożny wyznawca islamu ma obowiązek odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Zgodnie z tradycją w poniedziałek pątnicy udają się natomiast na wzgórze Arafat, gdzie Mahomet wygłosił ostatnie kazanie przed śmiercią.

Saudyjka w nikabie zasłaniającym twarz z wyjątkiem oczu prowadziła w sobotę samochód ulicami stolicy Arabii Saudyjskiej, rzucając wyzwanie obowiązującemu w tym kraju prawu, które zabrania kobietom zasiadania za kierownicą.

USA, wspierane przez Wielką Brytanię i Francję, w każdej chwili są gotowe uderzyć na Syrię. Na Bliskim Wschodzie mogą liczyć na poparcie Turcji i Arabii Saudyjskiej, ale nie wszystkim w regionie zbrojna interwencja jest na rękę. Najostrzej sprzeciwia się jej Iran, ostro krytykujący wtrącanie się Zachodu w sytuację w regionie.

Arabia Saudyjska rozpoczęła dostawy rakiet przeciwlotniczych syryjskiej opozycji "na małą skalę" już około dwóch miesięcy temu - dowiedziała się agencja Reutera od anonimowego źródła w jednym z państw Zatoki Perskiej. W ostatnich tygodniach ta pomoc rośnie, a współuczestniczą w niej kraje zachodnioeuropejskie.

Jej mąż, członek saudyjskiej rodziny królewskiej i jeden z najbogatszych ludzi świata, słynie ze skrajnego uwielbienia dla siebie i bogactwa. Marmurowe pałace wypełnił własnymi portretami, a w prywatnym boeingu, wzorowanym na Air Force One prezydenta USA, postawił tron. Jej Wysokość Ameerah Bint Aidan Bin Nayef Al-Taweel korzysta z miliardów męża po swojemu: wydając je na inne kobiety. Jest filantropką.