Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Dwóch obywateli USA zginęło w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie - poinformowała miejscowa policja. Mężczyźni zostali ostrzelani na jednej ze stacji benzynowych. To pierwszy od lat przypadek zabicia obywatela zachodniego kraju w tym islamskim królestwie.

Muzułmanie pielgrzymujący od czwartku do Mekki wpadli w szał robienia "słitfoci". "Gorączka selfie" - jak piszą o niej media w krajach muzułmańskich - wywołuje skrajne emocje. Część robiących sobie zdjęcia w czasie pielgrzymki, będącej jednym z najwznioślejszych przeżyć, jakiego mogą dostąpić wyznawcy Allaha, nie widzi w nich nic złego. Niektórzy duchowni je potępiają.

Amerykańsko-arabska koalicja atakuje wspólnie dżihadystów, ale cele polityczne nie do końca ma zbieżne. Sunnickie monarchie mają nadzieję, że współpraca z USA w walce z Państwem Islamskim w Syrii zapewni im "wolną rękę", żeby potem obalić reżim Baszara el-Asada, sojusznika Iranu w regionie. Z kolei Waszyngton interesuje całkowite rozbicie dżihadystów i ocalenie rządu w Iraku, uważanego za sprzymierzeńca Iranu.

Barack Obama, zapowiadając 11 września rozprawę z Państwem Islamskim, oświadczył, że w walce z dżihadystami Stany Zjednoczone nie będą osamotnione, lecz będą działać w koalicji. Do tej pory była to koalicja państw niechętnych bezpośredniej akcji wojskowej, jednak ataki na Syrię wskazują, że USA znalazły skorych do pomocy sojuszników.

W Arabii Saudyjskiej zakończono budowę liczącego 900 km długości muru, którym królestwo odgrodziło się od Iraku; ma to uniemożliwić przemyt broni i towarów oraz napływ niepożądanych gości do kraju - podała w sobotę saudyjska agencja SPA.

Arabia Saudyjska przemieściła 30 tys. żołnierzy na granicę z Irakiem, gdy swoje posterunki w tym regionie porzuciła iracka armia - informuje w czwartek panarabska telewizja Al-Arabija. W Iraku od kilku tygodni trwa islamistyczna rebelia.

Janan Harb, Brytyjka, która twierdzi, że w 1968 r. potajemnie została żoną późniejszego króla Arabii Saudyjskiej Fahda, domaga się od jego dworu zadośćuczynienia, bo zarówno on, jak i jego syn, mieli jej rzekomo obiecać "zapewnienie środków do życia" tak, by nigdy nie musiała się martwić o pieniądze. Sąd w Londynie zdecydował w poniedziałek, że ta sprawa zostanie rozpatrzona. Harb grozi saudyjskiej dynastii, że, jeżeli nie pójdzie na ugodę, na rynek wyjdą jej skandalizujące wspomnienia. Jak donosi "The Independent", producenci z Hollywood stoją już w kolejce po prawa do ich zekranizowania.

Sąd w Arabii Saudyjskiej skazał na karę śmierci dwóch szyitów zatrzymanych podczas antyrządowych protestów. Trzeci uczestnik demonstracji usłyszał wyrok 25 lat więzienia - podała agencja prasowa SPA.

Władze Iranu nie otrzymały od władz Arabii Saudyjskiej pisemnego zaproszenia do złożenia wizyty w tym kraju, jednak jest ona w planach szefa irańskiego MSZ - oświadczył resort dyplomacji w Teheranie, cytowany w środę przez państwową agencję prasową IRNA.

Ahmad Dżarba wezwał arabskich przywódców na szczycie w Kuwejcie do przyznania miejsca w Lidze Arabskiej opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej, na czele której stoi. Dżarba prosił również by zgodzono się na przejęcie syryjskich ambasad przez opozycję.

Arabia Saudyjska formalnie uznała powstałe w Egipcie Bractwo Muzułmańskie, a także walczące w Syrii islamistyczne ugrupowania Front al-Nusra i Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) za organizacje terrorystyczne - podały państwowe media, powołując się na MSW w Rijadzie.