Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Walczące z arabską koalicją jemeńskie siły ruchu Huti wystrzeliły pocisk rakietowy scud w kierunku bazy Al Sulajil w Arabii Saudyjskiej - podała jemeńska agencja informacyjna Saba.

Prawdziwym problemem na Bliskim Wschodzie są napięcia w stosunkach między sunnitami a szyitami, między Arabią Saudyjską a Iranem; żadna amerykańska interwencja w Iraku nie doprowadzi do zniszczenia Państwa Islamskiego, bo to "po roku" się odrodzi - stwierdził szef sztabu amerykańskich sił lądowych, gen. Raymond Odierno. Dokładnie rok temu, 29 czerwca 2014 roku, został proklamowany "kalifat islamski".

Ujawnione przez Wikileaks 61 tysięcy depesz saudyjskiej dyplomacji zawiera szereg niewygodnych tajemnic bogatego petrodolarowego królestwa. Saudowie mieli być na przykład gotowi zapłacić 10 miliardów dolarów za uwolnienie obalonego egipskiego dyktatora Hosniego Mubaraka. Dyplomacja musiała też rozwiązywać takie problemy jak niezapłacony rachunek za wynajem limuzyn dla członka rodziny królewskiej za 1,6 miliona dolarów.

Arabia Saudyjska potępiła w oficjalnym oświadczeniu "niektóre kraje i organizacje międzynarodowe za wtrącanie się w kwestie ustawodawstwa Królestwa" po tym, jak sąd zdecydował w ubiegłym tygodniu o utrzymaniu wyroku chłosty dla liberalnego blogera Raifa Badawiego. Od stycznia, gdy skazany za obrazę islamu otrzymał serię pierwszych 50 batów, wyrok Arabii Saudyjskiej komentuje się na całym świecie.

W piątek celem nalotów koalicji dowodzonej przez Arabię Saudyjską walczącej z bojownikami Hutich stało się Stare Miasto w stolicy Jemenu, Sanie. Bomby o potężnej sile spadły na zabudowania trwającej od 3 tys. lat starówki. Wiele z nich - objętych ochroną i wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - runęło.

Pakistan i jego arsenał jądrowy po raz kolejny znalazł się w centrum zainteresowania. Wszystko przez przypuszczenia, że jego część została przekazana Arabii Saudyjskiej, czyniąc z niej kolejne mocarstwo atomowe. Dlaczego Pakistańczycy mieliby to uczynić? Ich program jądrowy ma bardzo zawiłą historię i chcąc go ukończyć, prawdopodobnie zaciągnęli kilka dużych długów. Między innymi u Saudów.

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze podczas modłów w szyickim meczecie na wschodzie Arabii Saudyjskiej, zabijając około 20 osób - podał Reuters, powołując się na źródła szpitalne. Ponad 50 osób zostało rannych, w tym kilka poważnie.

- Arabia Saudyjska podjęła strategiczną decyzję o pozyskaniu gotowych do użycia ładunków jądrowych z Pakistanu - twierdzi anonimowe źródło brytyjskiego tygodnika "Sunday Times". Ma to być odpowiedź na zarysowujące się porozumienie ws. irańskiego programu jądrowego. Arabowie są mu zdecydowanie przeciwni i widzą je jako zagrożenie.

Dążenie do ugody z Iranem w sprawie jego programu jądrowego oznacza poważne problemy dla dotychczasowych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie. Burzy się nie tylko Izrael, ale też państwa arabskie z Arabią Saudyjską na czele. Ich przywódcy przyznają nieoficjalnie, że jeśli pozwoli się Iranowi zachować istotną część jego programu, to oni sami uruchomią własne, aby dorównać Irańczykom.

Teheran nie pozwoli saudyjskim wojskowym wejść na statek zmierzający do portu w jemeńskim Adenie kontrolowanym przez rebeliantów z ruchu Huti. Arabia Saudyjska w ub. miesiącu jednostronnie zdecydowała, że wszystkie statki i okręty zmierzające do Jemenu będą musiały przejść przez kontrolę jej floty tak, by Rijad był pewien, że Huti nie są zaopatrywani w broń.