Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Na cztery lata więzienia i 15 lat zakazu występowania w mediach saudyjski sąd skazał dziennikarza, który w programie telewizyjnym podjął temat niezbędnych reform politycznych w swoim kraju. 62-letni Zuhair Kutbi proponował wprowadzenie monarchii konstytucyjnej.

Parlament Europejski przekazał w Strasburgu Nagrodę Sacharowa na ręce żony liberalnego blogera z Arabii Saudyjskiej. Sam wyróżniony Raif Badawi nie mógł odebrać nagrody, ponieważ przebywa w więzieniu, do którego trafił za "obrazę islamu". Ma otrzymać jeszcze 950 batów, choć ledwo przeżył pierwsze 50. Władze w Rijadzie zdecydowanie odrzucają apele o jego zwolnienie.

W Arabii Saudyjskiej rozpoczęły się w sobotę o godz. 8 czasu miejscowego (6 czasu polskiego) wybory, w których po raz pierwszy mogą brać udział kobiety. Przysługuje im zarówno czynne jak i bierne prawo wyborcze. Wyłonieni zostaną członkowie samorządu terytorialnego.

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejny kryzys gospodarczy. Rząd Arabii Saudyjskiej poinformowała bowiem o zabezpieczeniu 2,2 mld dol. na dokończenie budowy najwyższego budynku świata. Jeddah Tower, czy też Kingdom Tower ma mieć wysokość 1 km i według zapewnień jego budowa zostanie ukończona do 2018 roku. Historia pokazuje, że takim inwestycjom często towarzyszą problemy na rynkach finansowych.

Liberalny bloger z Arabii Saudyjskiej Raif Badawi otrzyma nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego - zdecydowali w czwartek przewodniczący tej instytucji oraz liderzy grup politycznych. Rok temu Badawi został w swojej ojczyźnie skazany za "ośmieszanie islamu". Szef PE Martin Schulz zaapelował o zwolnienie wyróżnionego z więzienia. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

74-letni Brytyjczyk, który miał być wychłostany w Arabii Saudyjskiej, uniknie kary i wyjdzie na wolność - powiedział szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. Uwolnienie mężczyzny skazanego na chłostę za posiadanie alkoholu było przedmiotem rozmów Hammonda z jego saudyjskim odpowiednikiem w Rijadzie. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.