Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Prezydent USA Barack Obama i iracki premier Hajder al-Abadi odbyli w środę rozmowę telefoniczną, w której wyrazili "obopólne zaniepokojenie" egzekucją szyickiego duchownego Nimra al-Nimra w Arabii Saudyjskiej i atakami na saudyjską ambasadę w Iranie.

Dyplomaci Iranu wyjechali w środę z Arabii Saudyjskiej, która przed kilkoma dniami zerwała stosunki dyplomatyczne z Teheranem po atakach na swe placówki dyplomatyczne w tym kraju - poinformowała oficjalna agencja saudyjska SPA. We wtorek do kraju wrócili dyplomaci saudyjscy.

Bahrajn, bliski sojusznik Arabii Saudyjskiej, ogłosił wstrzymanie ruchu lotniczego z Iranem - podała telewizja Al-Arabija. To kolejny krok zwiększający napięcie w regionie po egzekucji w Arabii Saudyjskiej szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Ostry spór Arabii Saudyjskiej i Iranu w ostatnich dniach zwiększa ryzyko wybuchu wojny pomiędzy tymi bliskowschodnimi mocarstwami. Również zdaniem szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego otwarty konflikt jest możliwy. W przypadku wojny stanęłyby naprzeciwko siebie dwie diametralnie odmienne siły, których potencjał trudno porównać.

Decyzja Rijadu o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Iranem nie sprawi, że egzekucja szyickiego duchownego zostanie zapomniana - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Iranu Husejn Amir Abdollahian. Dyplomata podkreślił, że sobotnia egzekucja szejka Nimra al-Nimra była "wielkim błędem" Arabii Saudyjskiej.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir ogłosił w niedzielę wieczorem, że jego kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem. Irańscy dyplomaci mają opuścić kraj w ciągu 48 godzin - dodał. Tymczasem telewizja Al-Arabija podała, że saudyjscy dyplomaci zostali ewakuowani z Iranu po ataku na ambasadę i są już w drodze do domu.

W sobotę w Arabii Saudyjskiej dokonano egzekucji 47 osób oskarżonych o przygotowanie i przeprowadzenie ataków terrorystycznych - poinformował tamtejszy minister spraw wewnętrznych. Wśród straconych znalazł się m.in. skazany rok temu wpływowy szyicki duchowny, szejk Nimr al-Nimr. Iran przestrzegał władze w Rijadzie, że jego śmierć będzie "drogo kosztowała".

Bahrański myśliwiec F-16, uczestniczący w nalotach saudyjskiej koalicji na szyickich rebeliantów, rozbił się w środę w Arabii Saudyjskiej - podała saudyjska państwowa agencja prasowa powołując się na oświadczenie sił koalicji. Pilotowi udało się katapultować. Przyczyną katastrofy miały być problemy techniczne.