Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska łagodzi restrykcje wobec kobiet

W piątek saudyjskie media poinformowały, że król Salman bin Abdulaziz al-Saud wydał postanowienie umożliwiające kobietom korzystanie z niektórych usług publicznych bez zgody męskiego opiekuna. Arabia Saudyjska nadal pozostaje jedynym krajem na świecie, w którym kobiety nie mogą prowadzić samochodu.

Arabia Saudyjska będzie w ONZ zajmować się prawami kobiet

Arabia Saudyjska została wybrana do komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych walczącej o prawa kobiet. Królestwo wchodzi teraz w skład ciała złożonego z 45 państw, które "promuje prawa kobiet, dokumentuje realia życia kobiet na świecie oraz wyznacza światowe standardy w równości płci".

Saudowie naprawiają relacje. Syn króla ambasadorem

Nowym ambasadorem Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych zostanie syn saudyjskiego króla, Khaled bin Salman - poinformował "Washington Post". Jak oceniła amerykańska gazeta, to przejaw chęci zacieśniania relacji Rijadu z administracją Donalda Trumpa.

Saudyjczycy zajmą miejsca pracy obcokrajowców

Saudyjski minister pracy i rozwoju społecznego wydał rozporządzenie, mówiące, że w centrach handlowych mają pracować tylko Saudyjczycy. Królestwo stopniowo zamyka różne obszary zatrudnienia dla cudzoziemców, którzy stanowią tam około jednej trzeciej społeczeństwa.

May u arcykonserwatywnych Saudów. Nie założyła chusty

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May drugiego dnia wizyty w Arabii Saudyjskiej spotkała się z królem Salmanem, z którym - jak relacjonują media - omówiła kwestie bezpieczeństwa i sprawy handlowe. Brytyjskie media zauważają, że premier wystąpiła bez nakrycia głowy.

Pozywają Arabię Saudyjską za 11 września

Przed sądem federalnym w Nowym Jorku złożony został pozew przeciwko Arabii Saudyjskiej. Pozywają rodziny 850 ofiar śmiertelnych zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku i 1500 poszkodowanych w tych zamachach.

Saudyjski książę odwiedził Trumpa

Książę Muhammad ibn Salman as-Saud spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Syn króla Salmana, drugi wicepremier i minister obrony jest pierwszym saudyjskim przedstawicielem odwiedzającym Waszyngton za prezydentury Trumpa.

Prezydent pokazał, jak król je zupę. Potem było selfie

Król Arabii Saudyjskiej Salman zadziwia podczas wizyty na Dalekim Wschodzie, godząc się na sesję telefonem komórkowym i nagranie wideo w dość swobodnym stylu. Wizyta w Filipinach kontrastuje z większością bardzo formalnych zagranicznych podróży saudyjskiego monarchy - komentuje agencja Reutera.

Selfie z królem. Patrzy na Wschód, znaczenie dla Zachodu może być duże

Saudyjski król Salman i malezyjski premier Najib bin Abdul Razak dołączyli do rzeszy polityków, którzy polubili tzw. dyplomację selfie, i opublikowali swoje wspólne zdjęcie na Twitterze. Jak jednak zwraca uwagę "Washington Post", trwająca miesiąc podróż przywódcy Arabii Saudyjskiej na Daleki Wschód może mieć olbrzymie znaczenie dla Zachodu.

Wybuch na okręcie. Sprzeczne doniesienia o przyczynach

Jemeńscy rebelianci z ruchu Huti opublikowali nagranie, na którym widać wielki wybuch u burty saudyjskiej fregaty patrolującej wybrzeże ich kraju. Oni twierdzą, że to efekt ataku rakiety przeciwokrętowej, która zatopiła swój cel. Saudyjczycy z kolei utrzymują, że był to atak samobójcy w motorówce, który tylko lekko uszkodził fregatę.

Wirus Shamoon wrócił

Arabia Saudyjska ostrzega, że powrócił groźny wirus komputerowy Shamoon, który w 2012 r. zaatakował jej państwową firmę naftową - informuje we wtorek Reuters.