Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Król zezwolił kobietom na prowadzenie samochodu. Internauci reagują

Historyczny moment w Arabii Saudyjskiej. Wszystko za sprawą króla Salmana, który zdecydował o tym, że kobiety będą mogły prowadzić samochody. Walka o te prawa trwała przez wiele lat, a najnowszy dekret spotkał się z wielką radością. Także w internecie, na portalach społecznościowych masowo pojawiają się kolejne zdjęcia z całego świata opatrzone hashtagiem "Womentodrive". Saudyjskie królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane. O szczegółach mówił Łukasz Kijek w TVN24 BiS.

Kobiety w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy wpuszczone na stadion narodowy

Kobiety w Arabii Saudyjskiej w sobotę po raz pierwszy w historii królestwa weszły na stadion narodowy w Rijadzie, gdzie mogły uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 87. rocznicy założenia państwa. Panująca dynastia ma zamiar promować "elementy narodowej tożsamości bez komponentu religijnego", co budzi kontrowersje w państwie.

Rozpoczęli kamienowanie szatana

Setki tysięcy muzułmanów uczestniczących w hadżu, czyli pielgrzymce do Mekki, rozpoczęły w piątek symboliczne kamienowanie szatana. Rytuał, oznaczający wyrzeczenie się zła, będzie trwał trzy dni.

Dwa miliony pielgrzymów w Mekce. Ruszył hadżdż

Około dwa miliony ludzi przybyły według oficjalnych danych do Mekki na rozpoczynającą się w środę tegoroczną muzułmańską pielgrzymkę hadżdż. Do ochrony pielgrzymów saudyjskie władze skierowały około 100 tysięcy funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Wizyta "bez przełomu". Narastający spór między sojusznikami USA

Bez przełomu w sprawie kryzysu w Zatoce Perskiej zakończyło się w środę spotkanie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona z dyplomatami czterech krajów arabskich blokujących Katar. Do rozmów doszło podczas wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w Arabii Saudyjskiej.

Sześć egzekucji w jeden dzień

W Arabii Saudyjskiej wykonano w poniedziałek wyroki śmierci na pięciu Saudyjczykach i Pakistańczyku, skazanych za różne przestępstwa - podało ministerstwo spraw wewnętrznych w komunikacie przekazanym przez oficjalną agencję SPA.

Zmiana pokoleń, następca tronu odsunięty. Doniesienia o przymusowej izolacji

Jeszcze niedawno 58-letni książę Muhammad ibn Najif był następcą saudyjskiego tronu i ministrem spraw wewnętrznych, odpowiadającym między innymi za walkę z terroryzmem. W zeszłym tygodniu nieoczekiwanie w kolejce do tronu zastąpił go 31-letni Muhammad ibn Salman. Według "New York Timesa" Muhammad ibn Najif nie tylko stracił dotychczasową pozycję, ale także otrzymał zakaz opuszczania kraju i został odesłany do pałacu w nadmorskiej Dżudzie. W rozmowie z Reutersem wysoki saudyjski urzędnik zaprzeczył tym doniesieniom i nazwał artykuł dziennika "zmyślonym".