Afganistan

Afganistan

W Afganistanie po 2014? "To konieczne"

Zachód nie może zostawić Afganistanu samego sobie, a siły koalicji muszą zostać w tym kraju, by uchronić go przed powrotem talibów, przekonuje zastępca szefa misji ISAF, brytyjski generał James Bucknall.

Wywiad mógł uratować Polaka?

Przez dwa miesiące po porwaniu Piotra Stańczaka nie działał polski wywiad wojskowy w Afganistanie, informuje "Rzeczpospolita". Gdyby funkcjonował, być może inżyniera Geofizyki Kraków udałoby się uratować. Doniesieniom gazety zaprzecza jednak Służba Wywiadu Wojskowego.

Francuzi wyjdą z Afganistanu przed 2014 r.?

- Nie można wykluczyć wycofania żołnierzy francuskich z Afganistanu przed 2014 rokiem - oświadczył szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe. Dzień po spotkaniu z premierem Pakistanu Yousufem Razą Gilanim minister podkreślił też konieczność współpracy z tym krajem. Bo jak ocenił: "Nie uda nam się znaleźć rozwiązania w Afganistanie, długookresowego rozwiązania politycznego, jeśli nie będziemy w zaufany sposób współpracować z Pakistanem".

Ewakuacja "znacząca", skoro bin Laden nie żyje

Barack Obama zdecyduje się na "znaczącą redukcję" amerykańskich oddziałów w Afganistanie latem tego roku - powiedział w poniedziałek szef komisji sił zbrojnych Senatu USA Carl Levin. Obama już wcześniej zapowiedział, że od lipca 2011 roku zacznie się stopniowe wycofywanie amerykańskich oddziałów z Afganistanu.

Dziecko samobójca wysadziło się w powietrze

Pomimo zaostrzenia środków bezpieczeństwa, co najmniej 11 osób zginęło w niedzielnych atakach terrorystycznych w Afganistanie. Ataki odnotowano w prowincjach Paktika, Kandahar, Ghazni i Logar.

Talibowie ogłosili ofensywę. Jak co wiosny

Talibowie ogłosili w sobotę w Afganistanie początek wiosennej ofensywy, deklarując, że celem ich ataków są zagraniczne wojska, a także afgańskie siły bezpieczeństwa i przedstawiciele władz.

"Namacalny postęp" w Afganistanie

Pentagon ogłosił raport dla Kongresu na temat sytuacji w Afganistanie. Przedstawia on sukcesy w walce z talibami, lecz również trudne wyzwania stojące przed siłami USA i międzynarodowej koalicji.

"Wybiegali z budynku, rzucali się z okien"

Ośmiu żołnierzy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie i pracownik kontraktowy, którzy zginęli w środę w strzelaninie na terenie lotniska wojskowego w Kabulu, to Amerykanie - poinformował rzecznik Pentagonu David Lapan. Przyczyną wymiany ognia była najprawdopodobniej kłótnia między pilotem afgańskich sił powietrznych a żołnierzami wojsk międzynarodowych. Talibowie twierdzą, że pilot był ich człowiekiem.

320 m podziemnego tunelu, 500 talibów na wolności

5 miesięcy kopania, 320 metrów tunelu i spektakularny sukces talibów. Ponad 500 więźniów uciekło w nocy z niedzieli na poniedziałek z głównego więzienia w Kandaharze na południu Afganistanu przez tunel, który przekopali do nich rebelianci. Większość z uciekinierów to talibowie.

Talibowie chcieli zabić ministra obrony Francji

Minister obrony Francji Gerard Longuet, przebywający z wizytą w Afganistanie, był celem poniedziałkowego zamachu w budynku resortu obrony w Kabulu - poinformował rzecznik talibów po ataku, w którym zginęły dwie osoby, a siedem zostało rannych. Francuza nie było w budynku, kiedy doszło do ataku.

To Hercules nawalił, a nie polscy piloci

Nie wina pilotów, ale usterka elektroniki stała za awaryjnym lądowaniem Herculesa w Mazar Sharif w Afganistanie ponad rok temu. Uszkodzony został wtedy ogon i konstrukcja samolotu. TVN24 dotarł do raportu wojskowej komisji badającej ten wypadek.

"Wycofanie wojsk będzie znaczące"

Latem tego roku USA wycofają "znaczącą" liczbę swoich wojsk z Afganistanu - oświadczył prezydent Barack Obama. Była to odpowiedź na spekulacje w ostatnich miesiącach, że mimo zapowiedzi rządu amerykańskiego ewakuacja wojsk będzie minimalna.

Podejmą ambasadora talibów?

Turcja mogłaby gościć na swym terytorium przedstawicielstwo talibów, aby działać w ten sposób na rzecz procesu pokojowego w Afganistanie, oznajmił wysokiej rangi przedstawiciel władz w Ankarze. Turcy nie tolerują jednak muzułmańskich radykałów na swoim terenie. W ramach obławy policyjnej aresztowano we wtorek około 40 podejrzanych o powiązania ze zbrojnymi ugrupowaniami islamskimi.

Amerykanie zapłacą za rosyjskie śmigłowce

Rosja uzgodniła ze Stanami Zjednoczonymi warunki dostawy 21 rosyjskich śmigłowców wojskowych do Afganistanu - poinformował dziennik "Kommiersant". Wartość śmigłowców wynosi niespełna 370 milionów dolarów.

Obama o paleniu Koranu: "Akt skrajnego fanatyzmu"

Prezydent USA Barack Obama ostro potępił w sobotę wieczorem spalenie przez amerykańskiego pastora Koranu, ale także kierowane przeciwko temu krwawe wystąpienia w Afganistanie. - Zbezczeszczenie każdego świętego tekstu, także Koranu, jest aktem skrajnej nietolerancji i fanatyzmu - stwierdził Obama w opublikowanym przez Biały Dom oświadczeniu. W niedzielę w Kandaharze nadal demonstrują setki Afgańczyków. Jedna osoba zginęła, a 16 zostało rannych.

"Śmierć Ameryce". Protesty po spaleniu Koranu

Ponad tysiąc Afgańczyków demonstrowało rano w Kandaharze na południu Afganistanu przeciwko spaleniu Koranu przez amerykańskiego pastora. Według afgańskich władz zginęło 5 osób, a 46 zostało rannych. Dzień wcześniej w Mazar-i-Szarif podczas podobnej demonstracji, która przerodziła się w krwawy atak na biuro ONZ, zginęło 7 pracowników organizacji.

Atak na przedmieścia Kabulu

W sobotę wojskom NATO udało się odeprzeć atak na jedną z baz Sojuszu na przedmieściach stolicy Afganistanu, Kabulu. Zginęło co najmniej dwóch rebeliantów, a trzech żołnierzy koalicji zostało lekko rannych. Do ataku przyznali się talibowie.

Odcięli głowy za spalony Koran. Aż 20 zabitych?

Nawet 20 osób mogło zginąć w przeprowadzonym w piątek ataku na biuro ONZ w mieście Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu - poinformował Reuters, powołując się na pragnących zachować anonimowość przedstawicieli ONZ.

Armia przeprasza za szokujące zdjęcia

Amerykańska armia przeprosiła za "cierpienie", które mogły sprawić szokujące zdjęcia z Afganistanu opublikowane w ubiegłym tygodniu przez niemiecki "Der Spiegel", a w tym tygodniu amerykański "Rolling Stone".