Afganistan

Afganistan

Od początku roku w Afganistanie aresztowano 349 terrorystów i co najmniej 307 handlarzy narkotyków - ogłosił afgański generał kierujący walką z przestępczością. - Kosztowało to życie 350 policjantów - dodał.

Co najmniej 50 talibów zginęło, a 250 jest w okrążeniu, po tym jak wojska rządu i międzynarodowej koalicji przystąpiły do kontrofensywy na południu Afganistanu. Z terenów walk masowo uciekają cywile.

Coraz więcej obcokrajowców wspiera rebelię afgańskich talibów - pisze amerykański "The New York Times". Tymczasem dziś w Afganistanie zginął kolejny żołnierz międzynarodowej koalicji.

Stu czterdziestu żołnierzy z pierwszej zmiany polskiej misji wojskowej w Afganistanie wyląduje dziś na wrocławskich lotnisku Starachowice. To pierwsza tura wymiany naszego kontyngentu w tym karju.

- Nie jestem zadowolony z tego, że sojusz, którego członkowie mają ponad dwa miliony żołnierzy, marynarzy i lotników, nie może znaleźć zadeklarowanych wcześniej dodatkowych skromnych środków na misję w Afganistanie - tak sekretarz obrony USA Robert Gates skrytykował amerykańskich sojuszników z NATO.

Do 20 osób zmniejszą Czesi swój, i tak już skromny, 100 osobowy kontyngent wojskowy w Iraku. W zamian za to Praga wyśle więcej żołnierzy do Afganistanu.

Większość Afgańczyków popiera stacjonowanie w ich kraju dowodzonych przez NATO sił międzynarodowych i chce, by nadal zwalczały one talibów - wynika z sondażu kanadyjskiego instytutu.

Znajdujemy się w decydującym momencie. Wszystko zależy od tego, czy wygramy w Afganistanie, czy nie - mówi gen. Dan McNeill, dowódca wojsk NATO w Afganistanie. - Jeśli ta misja zakończy się klapą, organizacja zmieni się w klub dyskusyjny, niezdolny do radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata - dodaje.

Szesnastu islamskich rebeliantów zginęło w niedzielę od amerykańskich bomb w afgańskiej prowincji Paktika na wschodzie kraju. Dzisiaj w stolicy południowej prowincji Helmand zamachowiec-samobójca próbował zaatakować wojskowy konwój, ale jego ładunek eksplodował w pobliżu grupy dzieci - raniąc trójkę z nich.

Zaangażowanie wojskowe USA i ich sojuszników w Iraku i Afganistanie jest "katastrofą". Nie tylko nie zdołało ustanowić pokoju w tych krajach, ale stworzyło teren dla działalności Al-Kaidy - głosi raport opublikowany przez ośrodek analiz Oxford Research Group.

W porannym samobójczym zamachu na konwój wojskowy w Kabulu zginął amerykański żołnierz. Nie żyje też pięciu afgańskich cywilów. Do zamachu przyznali się talibowie.

Odgłosy wymiany ognia w Kabulu sprawiły, że prezydent Afganistanu Hamid Karzaj przerwał nagle przemówienie, jakie wygłaszał w niedzielę na kabulskim stadionie.

Siły afgańskie i koalicyjne w czasie 12-godzinnych walk w południowym Afganistanie zabiły ponad 40 bojowników talibskich - podało amerykańskie dowództwo.

Niezidentyfikowani, uzbrojeni napastnicy porwali w sobotę w Kabulu obywatelkę Niemiec. Porwana to pracowniczka jednej z organizacji humanitarnych.

Siły koalicji międzynarodowej pod dowództwem USA poinformowały w środę o rozpoczęciu zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeciwko Al-Kaidzie i talibskim bojownikom na wschodzie Afganistanu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel kategorycznie wykluczyła możliwość spełnienia żądań afgańskich talibów, odpowiedzialnych za uprowadzenie dwóch niemieckich inżynierów we wschodnim Afganistanie. Niemieckie wojska pozostaną w tym kraju.