Afganistan

Afganistan

Pakistan oskarża Stany Zjednoczone o nalot, w wyniku którego we wtorek zginęło 11 pakistańskich żołnierzy. Siły zbrojne tego kraju uznały atak za "tchórzliwy" i "godzący w podstawy współpracy".

We wtorek, a nie jak przewidywano w poniedziałek, Izba Wojskowa Sądu Najwyższego ogłosi decyzję w sprawie zażaleń na utrzymanie bądź uchylenie aresztów wobec siedmiu żołnierzy z Nangar Khel. Wojskowi podejrzani są o zbrodnie wojenne.

Terrorysta-samobójca ubrany w burkę, tradycyjne okrycie muzułmanek, wysadził się w powietrze na wiejskim bazarze na zachodzie Afganistanu. Zginęło 18 policjantów i cywilów.

- Zrobimy rozwałkę w wiosce - miał powiedzieć chorąży Andrzej O. przed akcją w Nangar Khel. Potem miał dodać: - Wreszcie otworzył mi się licznik zabitych. Szokujące zeznania świadków, do których dotarł dziennik "Polska", wpłynęły, zdaniem gazety na piątkową decyzję sądu. Trzem żołnierzom uchylił areszt, czterej pozostaną tam do 13 sierpnia.

Resztki słynnego posągu Buddy nie ucierpiały w kontrolowanej eksplozji składu starej amunicji w afgańskim Bajman - zapewniają przedstawiciele ONZ. Wcześniejsze doniesienia mówiły o zniszczeniach, jakich na jednym z najcenniejszych zabytków świata mieli dokonać żołnierze sił ISAF.

Afgański prezydent Hamid Karzaj o włos od śmierci. Podczas defilady wojskowej w Kabulu grupa zamachowców ostrzelała z broni automatycznej trybunę, na której stali przywódca i towarzyszący mu państwowi dygnitarze.

Niemiecki wywiad szpiegował dziennikarzy. Inwigilację BND prowadził w związku z obserwacją afgańskiego ministra handlu i przemysłu Amina Farhanga - poinformował w tygodnik "Der Spiegel" w internetowym wydaniu. Agenci przeglądali m.in. elektroniczną korespondencję reporterki "Spiegla" Susanne Koelbl z afgańskim politykiem.

Prezydent George W. Bush ogłosił, że od lipca zostanie wstrzymane na czas nieokreślony wycofywanie wojsk amerykańskich z Iraku i Afganistanu. Jednocześnie zapowiedział skrócenie okresu ciągłej służby w obu tych krajach z 15 do 12 miesięcy.

Prezydent USA George W. Bush zapewnił sojuszników z NATO, że Stany Zjednoczone wyślą "znaczną" liczbę dodatkowych żołnierzy do Afganistanu w roku 2009. Powiedział o tym amerykański minister obrony Robert Gates. Tymczasem Węgry zwiększą również swój kontyngent wojskowy w ramach NATO - poinformował premier Ferenc Gyurcsany.

Afganistan nie dostał jeszcze 10 miliardów dolarów obiecanej przez Zachód pomocy humanitarnej, donosi BBC. Jeszcze bardziej alarmująca jest struktura wydatków zachodniej pomocy.

Polscy żołnierze już wkrótce przejmą samodzielną kontrolę nad prowincją Ghazni - donosi "Gazeta Wyborcza". To bezpieczniejszy obszar, niż ten, w którym obecnie służą nasi żołnierze.

- To nie celowe działanie, a nieprecyzyjna broń - taką tezę będą starali się udowodnić specjaliści z Polski, którzy po świętach jadą do Afganistanu zbadać szczegóły zbrodni w Nanghar Khel. Polscy żołnierze zostali oskarżeni o ostrzelanie wioski i zabicie 6 cywili w sierpniu 2007 r.

Dwóch kanadyjskich i trzech rumuńskich żołnierzy zostało rannych w atakach talibów w pobliżu Kandaharu w południowym Afganistanie.

Szef kierującego operacjami zbrojnymi w Iraku i Afganistanie Centralnego Dowództwa USA admirał William Fallon ustąpił ze stanowiska - poinformował we wtorek minister obrony USA Robert Gates.

W ciągu trzech dni talibowie zniszczyli trzy stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej w południowych prowincjach Helmand i Kandahar. Wcześniej operatorzy w Afganistanie nie spełnili ultimatum, jakie dostali od islamistów.

Główny prowadzący śledztwo w sprawie ostrzelania przez polskich żołnierzy afgańskiej wioski Nangar Khel, płk Zbigniew Rzepa został odsunięty od sprawy. Według informacji do których dotarła "Rzeczpospolita" został on wysłany na... 3-miesięczne praktyki do prokuratury w Warszawie.

Francja wzmocni swój kontyngent wojskowy w Afganistanie, informuje zazwyczaj dobrze poinformowany dziennik "Le Monde". Dwa tygodnie temu o większe zaangażowanie Europejcyczków w walce z talibami apelował amerykański sekretarz obrony Robert Gates.

Brytyjska stacja Sky News nagrała misję brytyjskich marines przeciwko talibskim wojownikom. Na filmie widać m.in. jak żołnierze z uśmiechem na ustach strzelają w kierunku afgańskiego miasta Sawan Quala.