Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

- Źródło popularności partii Kaczyńskiego opiera się na poczuciu dumy tych, którym tej dumy odmawiano: mieszkańcom małych miasteczek i wsi. No bo Polacy w tych regionach na ogół są konserwatywni. Religia jest dla nich ważna. Życie wokół parafii pomaga im się odnaleźć w rzeczywistości. I PiS to zrozumiał - przekonuje Stanley Bill, szef katedry studiów polskich na Uniwersytecie w Cambridge w Wielkiej Brytanii, w "Rozmowach polsko-niepolskich" Jacka Tacika.

Warszawa i Budapeszt ramię w ramię, a dokładnie gospodarze obu miast. Prezydent Rafał Trzaskowski na wiecu burmistrza Budapesztu, jednego z liderów węgierskiej opozycji. Mówił do zgromadzonych, że "Polska to nie Kaczyński, Węgry to nie Orban". To wzajemne poparcie dwóch samorządowców ma pokazać, że opozycja i na Węgrzech, i w Polsce jest mocna. Barbara Sobska.

Ramię w ramię, choć pojawia się element rywalizacji - jest też wspólny cel: odsunąć PiS od władzy. Donald Tusk i Rafał Trzaskowski razem na Campus Polska Przyszłości. Jednym z tematów jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Donald Tusk twierdził, że dla obecnej władzy ta sytuacja to "polityczne złoto", a dużo groźniejsze niż przekroczenie granicy państwowej jest "przekroczenie granicy podłości". Barbara Sobska.