Polski Ład

Polski Ład

Polski Ład ma teoretyczny potencjał okazać się wyborczą wunderwaffe. Rysuje nowy, korzystny dla partii rządzącej podział społeczno-polityczny. Analiza Piotra Trudnowskiego, prezesa Klubu Jagiellońskiego.

Ogłoszony z wielkim przytupem przez PiS program Polski Ład jest elementem szerszej i poważnej koncepcji politycznej, która odpowiada zarówno na potrzeby bieżące partii władzy, czyli odzyskanie utraconej co najmniej od początków października ubiegłego roku inicjatywy politycznej, poprawę notowań w sondażach preferencji wyborczej, pacyfikację buntu dwóch drobnych koalicjantów (partii panów Gowina i Ziobry), jak i potrzebę zabezpieczenia reprodukcji swojej władzy poprzez wybory – pisze w analizie dla tvn24.pl Ludwik Dorn.

Polski Ład to propozycja nowego podziału sceny politycznej na 90 procent zwykłych Polaków i 10 procent najbogatszych. Ustawiając się jako czempion tych pierwszych, PiS zastawia jednocześnie pułapkę na liberalne centrum, samorządy i lewicę. A przy tym, wbrew intencjom jego twórców, Polski Ład może okazać się pułapką dla samego PiS-u oraz młodego pokolenia.

Polski Ład zakłada wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych. Jak pisze piątkowa "Rzeczpospolita", do grona beneficjentów tego rozwiązania nie zaliczą się przedsiębiorcy na liniowym PIT.