Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Czy porody odbywają się w maseczkach? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Kiedy zostanie zniesiona kwarantanna po powrocie z zagranicy? Czy szybkie testy z Chin na przeciwciała są już na rynku? Czy porody odbywają się w maseczkach? Na te i inne pytania w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 odpowiadał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Polityk mówił też o pozytywach wynikających z obowiązku noszenia masek ochronnych oraz tłumaczył, dlaczego otwieranie gabinetów rehabilitacyjnych ma odbywać się dopiero na czwartym etapie odmrażania gospodarki.

Gowin spotkał się z prezydentem w sprawie zmiany konstytucji. "Bardzo uważnie wsłuchiwał się w moje argumenty"

Spotkaliśmy się dzisiaj z panem prezydentem Andrzejem Dudą. Bardzo uważnie wsłuchiwał się w moje argumenty - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Przekonywał także, że "najlepiej, jakbyśmy dali sobie spokój z wyborami na dwa lata". - Jestem wściekły na siebie, na całą polską klasę polityczną, że my w ogóle rozmawiamy o wyborach - dodał.

Mikrobiolog: musimy przyzwyczaić się do życia z koronawirusem

Im więcej osób pozwoli sobie na relaks i powie: nie ma koronawirusa, nie muszę się obawiać, jestem w grupie niskiego ryzyka, tym więcej będzie potem zachorowań - ostrzegła w "Faktach po Faktach" doktor Katarzyna Pancer z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Doktor Tomasz Ozorowski, mikrobiolog i były prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej ocenił, że "musimy przyzwyczaić się do życia z koronawirusem".

Szkoły apelują o zerowy VAT na laptopy. Ministerstwo wskazuje na Unię 

Komputery stacjonarne dla szkół obłożone są zerowym VAT-em, ale za laptopy trzeba zapłacić ten podatek. Szkoły mają więc komputery i prawie nie mają laptopów. W czasie zdalnej nauki to duży problem. Ministerstwo Finansów znosi VAT na komputery przekazywane szkołom, ale zdaniem nauczycieli, z którymi rozmawiał dziennikarz "Czarno na białym", to nie rozwiąże problemu.

Sośnierz: jeśli założyć, że liczba zgonów to jeden procent, to mamy 40 tysięcy zakażonych

Jeśli będziemy robić codziennie 10 tysięcy testów, a wykrywalność w tych testach to pięć procent, to codziennie będziemy wykrywać 500 nowych przypadków. Dopiero zwiększenie liczby testów pozwoli nam wykryć prawdziwy zasięg tego zjawiska - mówił w "Tak jest" poseł Porozumienia i były szef Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz. Jego zdaniem w rzeczywistości w Polsce zakażonych koronawirusem może być nawet 40 tysięcy osób. 

Międzynarodowe instytucje o wyborach w Polsce. "To może zagrozić życiu obywateli"

Zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie w Polsce i związane z nimi zmiany prawne spotykają się z reakcją przedstawicieli międzynarodowych instytucji. Parlament Europejski mówi o krokach polskiego rządu, które są "całkowicie niezgodne z europejskimi wartościami", wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova niepokoi się o "legalność i konstytucyjność" takich wyborów, a przedstawicielka OBWE zwraca uwagę, że "autentyczne wybory wymagają autentycznej kampanii".

Kolejni pracownicy zakażeni koronawirusem, zmarło dwoje pensjonariuszy

Testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych siedmiu osób pracujących w Domu Pomocy Społecznej "Polanki" w Gdańsku. Dotąd COVID-19 zdiagnozowano u 15 podopiecznych i 11 pracowników. W ciągu ostatniej doby zmarło dwoje pensjonariuszy. Jedna z tych osób, kobieta była zakażona koronawirusem.

Dlaczego robimy tak mało testów? "Cały czas sprawdzamy i weryfikujemy"

Chcielibyśmy osiągnąć próg 22 tysięcy testów na dobę. Dlaczego go nie mamy? Cały czas sprawdzamy i weryfikujemy, na jakich zasadach kierowane są osoby na badania w poszczególnych regionach, dlaczego tych testów jest wykonanych mniej - mówi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodaje, że "minister zdrowia ani żaden urzędnik nie jest osobą władną do kierowania na testy". Z analizy portalu Euroactiv wynika, że Polska jest dopiero na 23. miejscu wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę wykonanych testów w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Nauczyciele nie chcą wracać do szkoły. Arkusze pełne wakatów

- Może się okazać, że pandemia będzie dla nas jeszcze trudniejsza niż strajk - mówią związkowcy z ZNP. Wielu nauczycieli przytłoczonych atmosferą wokół zdalnego nauczania nie chce wracać od września do pracy. Widać to już w arkuszach organizacyjnych i w kuratoryjnych bankach ofert pracy.

Rzecznik resortu zdrowia: nadal jesteśmy w krzywej idącej do góry

Skala wzrostu zachorowań będzie w Polsce rozłożona w dłuższym okresie czasu - przekazał w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak zaznaczył, "nadal jesteśmy w krzywej idącej do góry, a nie idącej w dół". Tego dnia liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w Polsce 10 tysięcy.