Inflacja

Inflacja

Spirala inflacyjna to zjawisko polegające na tym, że na skutek wzrostu kosztów produkcji, podnoszone są ceny wyprodukowanych towarów i usług, co prowadzi do wzrostu wynagrodzeń, a to z kolei do dalszego wzrostu cen. Taki cykl może powtarzać się wielokrotnie, napędza się bowiem samoistnie.

Z zakupami warto poczekać do wtorku. Od 1 lutego wchodzi w życie czasowa obniżka podatku VAT na żywność, napoje, paliwa i energię. To ma być tarcza antyinflacyjna 2.0. Czy będzie taniej? Ciężko o optymizm w dzisiejszych czasach. Minister w kancelarii premiera w piątek w TVN24 mówiła, że rzadko robi zakupy, bo dużo pracuje, ale ci, co robią zakupy, wiedzą doskonale, że jest coraz drożej. Sylwia Piestrzyńska.

Spłacający kredyty za mieszkania lub domy z coraz większym niepokojem patrzą w przyszłość. Po ostatnich podwyżkach stóp procentowych raty rosną w szybkim tempie. Dochodzi do tego galopująca inflacja i wzrost rachunków za gaz i energię. Dla wielu Polaków oznacza to gigantyczne problemy. Karolina Bałuc.

Mamy trzecią najwyższą inflację w Unii Europejskiej – 8 proc. Eurostat właśnie podał dane za grudzień. Jesteśmy znacznie powyżej europejskiej średniej, która wynosi 5,5 proc. Ulżyć Polakom ma poprawiona tarcza antyinflacyjna 2.0, która wchodzi w życie od 1 lutego, a w niej między innymi zerowy VAT na żywność. Łukasz Łubian sprawdził, co to oznacza w praktyce i czy to pomoże na wszechobecną podwyżkę cen.