Sankcje

Sankcje

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podpisała w poniedziałek tak zwaną ustawę Magnitskiego. Akt prawny umożliwia od przyszłego roku wydanie zakazu wjazdu na terytorium kraju obcokrajowcom podejrzanym o korupcję, przestępstwa finansowe i łamanie praw człowieka.

Władze w Kijowie skrytykowały szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela za propozycję "poluzowania sankcji wobec Rosji". Kostiantyn Jelisiejew, główny doradca do spraw międzynarodowych prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, zarzucił ministrowi "brak odpowiedzialności".

Ponad 700 amerykańskich dyplomatów będzie zmuszonych opuścić Rosję – ujawnił rosyjski dziennik "Kommiersant". W piątek MSZ w Moskwie ogłosiło, że od 1 września liczba pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA ma zostać zrównana z liczbą personelu rosyjskiego w placówkach w Stanach Zjednoczonych.

Mieszkańcy Węgier są podzieleni w sprawie unijnych sankcji wobec Rosji. 47 procent z nich uważa, że restrykcje są raczej niesłuszne. Co trzeci badany jest zdania, że raczej są słuszne – tak wynika z opublikowanego w środę sondażu węgierskiego ośrodka Nezoepont dla dziennika "Magyar Idoek".

Unia Europejska przedłużyła w piątek o rok - czyli do 1 czerwca 2017 roku - sankcje nałożone na reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, obejmujące embargo na handel ropą i zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek w Tallinie, że w przypadku postępów w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy możliwe będzie stopniowe znoszenie sankcji UE wobec Rosji. Według MSZ w Berlinie zasada "wszystko albo nic" jest błędem.

Szef MSZ Niemiec powiedział w niedzielę w wywiadzie dla dziennika "Tagesspiegel", że w UE narasta sprzeciw co do sankcji wobec Rosji; zapewnił, że Berlin będzie zabiegał o jednolite stanowisko w tej kwestii. Wypowiedział się przeciwko izolowaniu Rosji.

Rosja i Finlandia wznowią pracę komisji międzyrządowej ds. współpracy handlowo-gospodarczej - zapowiedział w piątek premier Dmitrij Miedwiediew. Premier Finlandii Juha Sipilae wyjaśnił, że współprzewodniczący komisji spotkają się w najbliższym czasie.

Kozacy w rosyjskim Petersburgu będą kontrolować supermarkety w poszukiwaniu żywności, objętej embargiem. Gospodarkę łączą z polityką. "Zemszczą się na francuskich sprzedawcach za odmowę dostaw Rosji okrętów typu Mistral" - pisze gazeta "Moskowskij Komsomolec".